Lidera mondiala avanseaza usor in sferturi la Indian Wells

Simona Halep – Qiang Wang 7-5, 6-1, scor destul de asteptat, poate doar faptul ca primul set s-a jucat in prelungiri, sa constituie o intrebare…Nu e prima oara cand Simona incepe meciul sovaielnic si abea cand este cutitul la os isi da drumul la joc apoi chiar este categorica si nu prea mai face compromisuri. Este drepta ca si ea isi ridica nivelul de joc dar si adversarele, mai ales cele clasate dincolo de top 50 isi pierd suflul. Nici Qiang nu a facut exceptie, doar ca Simona a lasat jocul moale din primul set si totul a devenit clar pentru toti, inclusiv pentru antrenorul chinezoaicei australianul Peter McNamara. El a fost de acord ca nr. 1 joaca foarte bine dar i-a cerut elevei sale macar sa lupte la fiecare punct.Chiar daca i-a ascultat sfatul Qiang a reusit sa castige doar un ghem si parea ca intelesese ca finalul se apropia…Stau sa ma gandesc la faptul ca Simo uneori pare neancalzita suficient si incepe meciul greoi si doar pe masura ce trecea timpul devine mai incisiva si mai hotarata, lasand moleseala la o parte si devenind dinamica.In primul set a gresit prea mult, desi adversara sa nu prea dorea mare lucru si nici nu avea lovitura decisiva.Dupa ce Cahill a venit la banca si i-a spus ca greseste prea mult, Simo s-a linistit si asta a fost fatal pentru adversara care nu mai conta pe greselile romancei.Interesant este faptul ca in aceasta saptamana Simona si Qiang s-au antrenat impreuna de doua ori, acest fapt explicandu-se fiindca ambii antrenori sunt australieni…

Dupa un inceput normal cu cate doua ghemuri castigate de fiecare parte pe propriul serviciu, au urmat cate doua breakuri care drept sa spun ne-au uimit fiindca Simona nu se putea aduna ca sa serveasca mai mult cu primul ca sa o puna in incurcatura pe Qiang.Dupa ce a egalat la 5, Simona a reusit sa-si apropie breakul decisiv si apoi sa inchida setul cu 7-5, dar abea la a 4-a sansa. Au fost prea multe erori (19) si prea putine reusite (8), asa ca totul a parut chinuit si fara nerv, fara ritm doar cu cateva mingi formidabile care au mai salvat spectacolul.

Cum spuneam, setul urmator a fost scurt, drastic, cam la fel ca si cel cu Dolehide, chinezoaica fiind depasita total, iar scorul a fost pe masura. Ne-am bucurat sa constatam ca serviciul s-a mai imbunatatit, ca Simo e dispusa sa ajunga si la fileu, iar mingile in lung de linie au facut spectacol si diferenta. In sferturi Simona da peste Petra Martic, croata care se afla in mare revenire de forma, care a eliminat-o pe Vondrousova, o alta tanara jucatoare de mare viitor. Sa speram ca va fi un alt succes facil fiindca dupa aceea poate aparea Osaka sau Pliskova…