Lupta dura si lunga dar victoria e foarte dulce

In turul al treilea de la Miami, Simona Halep a avut parte de un meci foarte greu, lung si adjudecat doar in decisiv.Adversara sa, slovena Polona Hercog, a “intins-o” la maximum si a silit-o sa joace exrem de concentrata fiindca altfel soarta meciului se putea inclina catre cealalta parte.Polona, o jucatoare longilina a stralucit in primul set prin servicii extrem de bine plasate si cu puncte incheiate imediat dupa retur, dar a placut prin faptul ca a prins toate colturile terenului fie cu drepte liftate dar mai ales cu reverul slice-at, care a produs multa bataie de cap Simonei. Jucatoarea noastra a inteles repede ca trebuie sa aibe rabdare, sa se aseze foarte bine la mingi, dar deseori a fost surprinsa de cate o lovitura rapida.Ea nu s-a putut desprinde din start, ba mai mult a lasat un break si slovena s-a distantat la 3-1. Simona a reusit egalarea abea la 4, fiind deseori surprinsa de jocul sigur al adversareisi si poate ca venirea lui Dobre la banca sa-i fi limpezit mintea Acesta i-a spus sa aibe rabdare pana incheie loviturile si abea apoi sa se deplaseze pentru urmatoarea. In chiar ghemul imediat urmator Simo reuseste ceeace inca nu vasusem la ea: un slice extraordinar care parca s-a lipt de cimentul terenului…A reusit breakul pentru 4-4 si chiar sa conduca 5-4, doar ca de aici a lasat si ea adversarei sansa sa faca 3 ghemuri la rand, doar ca aceasta a inchis setul cu 7-5.

Simona nu mai avea loc de intors, trebuia sa castige setul al doilea si desi s-a mers cap la cap pana la 3-3 ea se desprinde la 5-3 dar e din nou surprinsa si apoi egalata.Aparitia doctorului ne-a inghetat respiratia, dar a reusit un tiebreak de senzatie castigat la 1, in care adversara nu a mai gasit primul serviciu, iar Simo reuseste doua mingi in lungurile de linie din alergare si mai pune si o scurta.Setul decisiv a fost lejer castigat, Simo reusind 2 breakuri si incheind in stil de mare campioana cu un ghem la zero. Asadar Halep-Hercog 5-7, 7-6(1), 6-2

S-a jucat aproape 3 ore, 222 puncte in total, acesta fiind al 100-lea meci castigat de Simona in 3 seturi. Sper ca in meciul urmator cu Venus Williams sa nu fie obligata sa joace atat de mult, sa se gandeasca si la faptul ca Osaka, Kerber si Svitolina au iesit din carti si practic se lupta doar cu Petra Kvitova pentru primul loc WTA.