Marius Copil a primit un wild card norocos in Olanda

copilOrganizatorii de la turneul ATP de la Hertogenbosh au fost generosi dar si inspirati cu Marius Copil cand i-au oferit un wild card si nu a mai trebuit sa joace in calificari.Astfel pe tabloul principal am avut doi romani, numai ca Victor Hanescu a fost invins in primul tur de catre spaniolul Garcia Lopez cu 4-6, 3-6. Marius a avut ceva noroc la tragerea la sorti fiindca s-a confruntat cu un adversar care are clasare apropiata cu a lui, Dutra Silva din Brazilia, ocupantul locului 102. De aici si pana la victorie a fost cale lunga chiar daca cifrele statistice arata o superioritate a romanului. Sa ne amintim de o alta isprava similara a lui Marius , cand la Beijing a primit un wild card si a scos de pe tablou pe marele campion croat Marin Cilic dupa unul dintre cele mai bune meciuri din cariera lui.

Meciul cu brazilianul incepe cu un prim set in care niciunul dintre ei nu reuseste sa faca break, asa ca s-a intrat intr-un tiebreak pe care eu il consideram avantajos lui Marius. Nu a fost sa fie asa, fiindca  incepe rau si dupa 0-3, chiar daca el egaleaza mai pierde 4 puncte consecutiv si totodata si  setul.

Setul doi trebuia castigat si asa a fost, fiindca Marius la 3-3 reuseste break-ul si apoi setul cu 6-4.In decisiv Marius a castigat setul cu lejeritate, 6-2 si nu este de mirare fiindca el a servit excelent ( in totalul meciului a reusit 17 asi), si a realizat o victorie ATP insemnata care il  mai apropie de locul 100.

In turul doi el va juca impotriva favoritului 5 francezul Jeremy Chardy si daca il va putea invinge il asteapta Stan Wawrinka. Imi doresc sa se intample asa , ca sa poata simti un campion de mare clasa cum este elvetianul, de la care nu are decat de invatat, de inteles cum se joaca la nivelul top 15.