Meciurile din sferturi la baieti

meci nadal vs. tsongaIn turneul masculin al marelui turneu de la Miami,  in partea de jos a tabloului se cunosc cei doi semifinalisti, in persoana lui Andy Murray si a lui Rafael Nadal. Ambii au avut ceva emotii si s-au calificat doar dupa 3 seturi. Englezul, l-a invins pe sarbul Janko Tipsarevic, mai greu decat arata scorul, cu 4-6, 6-3, 6-4, iar Nadal s-a luptat cu Jo Wilfried Tsonga pana ce arbitrul a spus scorul 6-2, 5-7, 6-4.

Spaniolul s-a impus abea in ultimele 2 ghemuri, desi francezul a aratat destula disponibilitate, dar nu si destula incredere. El a facut o dubla greseala chiar in finalul ghemului 9, ca apoi sa se lupte pentru rebreak, avand chiar doua mingi de a castiga, dar si cu 3 mingi de meci ale lui Nadal, si doar pe primele doua le-a salvat. In acest ghem care a durat 11 minute, s-au adunat si bunele si relele amandurora, Nadal dispus sa alerge incredibil, sa paseze cu calm si sa arate ca nu degeaba joaca mult dublu in ultima vreme, Tsonga, cu ale sale drepte inverse care s-au dus milimetric spre colt si apoi voleu imparabil. El a si servit fulgerator, punandu-l dese ori in dificultate pe Nadal, care totusi a trecut cu bine peste examenul retururilor.

In partea de sus, eroul din ziua precedenta, Andy Roddick, sarbatorind probabil victoria istorica din meciul cu Federer, care l-a umilit ani la rand, nu s-a mai putut aduna mental si a cedat fara drept de apel in fata argentinianului Juan Monaco, lasandu-i prietenului sau Mardy Fish placerea de a intra in semifinala. Aici, argentinianul l-a invins si pe amicul lui Roddick, facand cel mai bun turneu din ultimul an, castigandu-si dreptul de a juca impotriva liderului.

In celelalt sfert, Djokovic l-a avut ca adversar pe David Ferrer, care a castigat clar in fata lui Del Potro, cu un scurt 6-3, 6-3. De aceasta data, David, care desi a facut o partida buna, pe alocuri excelenta, nu a putut sa-l invinga si pe Nole, fiindca acesta a fost peste el ca joc, aratand nu o data de ce este primul in clasamentul mondial. Nu ne asteptam ca Ferrer sa cedeze usor, asa cum nu o face nici un spaniol, si dupa un set dominat de sarb, el a reusit sa-l tina in sah pana in tiebreak. La 5-4, Djokovic a servit pentru meci, dar David nu a fost de acord si a arata adevarata dimensiune a valorii sale, impingand meciul in prelungiri. In tiebreak, sarbul a fost magistral, lasand doar 1 punct, “abuzand” de mingi exceptionale, diagonale in forta apoi scurte si voleuri, contrepied-uri decisive, pe care David, desi este o zvarluga pe teren, nu le-a mai putut returna.

Ne asteapta meciuri atractive in semifinale, care luate individual au favoriti, mai ales „regele” Djokovic, doar ca aici la Miami, si „regina” Victoria a avut privilegiul de a pierde.