Misiune grea, dar Simona o duce cu bine pana la capat

simo la torSa vii dupa o finala de turneu in care ai abandonat, sa ai un drum de facut si la nici 3 zile distanta sa joci cu o adversara care te-a invins de doua ori , chiar nu este usor.Simona a venit din Canada tocmai in Ohio si s-a prezentat la Cincinnati, desi multi au cobit ca nu o va face, si a jucat cu frantuzoaica Kristina Mladenovic, in a carei vine curge sange de sarboaica-luptatoare, in fata careia inca nu s-a impus.Ingrata misiune, chiar periculoasa, fiindca adversara are exact toate armele cu care sa o poata depasi pe Simona: servici bomba, lovituri puternice, voleu si scurta de dublista. Desigur ca toti fanii si specialistii au stat emotionati aproape 3 ore, fiindca meciul s-a intins pe parcursul a 3 seturi, din care doua cu prelungiri. Finalmente Simona a castigat cu 7-5, 5-7, 6-4, avand si doua mingi de meci in setul al doilea…A fost din nou cea pe care ne invatam sa o recunoastem, muncitoare, luptatoare dar si cu un tenis excelent, parca mai complet decat anul trecut. In fata unei jucatoare care loveste foarte puternic, Simona pacatuieste cand pune mingea in joc cu al doilea serviciu, fiind vulnerabila la retururi violente, purtata apoi pe ambele parti ale terenului si indepartata fiind de linia de fund, se vede in situatia de a alerga la scurte, ramanand expusa langa fileu.

Partitura frantuzoaicei a fost foarte bine interpretata si pericolul devenise chiar major dupa ce aceasta a salvat doua mingi de meci, cu serviciul evident, si a mai si castigat setul doi.Meciul a fost plin de breakuri, 15 din 34 de ghemuri, si daca retururile Kristinei erau de vina pe de o parte, Simona a reusit si ea sa returneze bine serviciile secunde, fiindca primul era greu de dat inapoi, daca nu imposibil.

In cele din urma Simona a adunat 113 puncte fata de 104, reusind sa adune mai multe la retur,chiar daca adversara a dat 10 asi…Trebuie sa arat ca la 5-5 in primul set, Mladenovic se impiedeca si cade , acuzand o luxatie usoara de glezna, dupa care a pierdut ghemul propriu si setul cu 7-5.In setul doi, dupa ce a fost condusa cu 3-1, Simona a reusit egalarea si chiar sa conduca, scor 5-3, avand o prima minge de meci, apoi o alta cand a servit la 5-4, dar din pacate setul s-a pierdut.

In decisiv Simona a condus din nou cu 5-3, dar desi a fost sistematic tinuta in loc de Mladenovic care a cerut ingrijiri fiindca a simtit dureri la omoplati, apoi la coapsa stanga, a reusit sa inchida meciul cu un ghem servit impecabil

In turul urmator Simona va juca impotriva altei sarboaice, Andrea Petkovic, stabilita in Germania. Simo o conduce cu 4-1 si porneste favorita!