Monica Niculescu confirma si la Sankt Petersburg

moonniiAflata intr-o perioada fasta, dupa victoria la Kvitova si meciul bun cu Pliskova, Moni a dat o fuga in nordul Europei la Petersburg, unde a avut surpriza sa constate ca tabloul principal a fost modificat. Era pregatita sa o intalneasca pe Barbora Strycova, dar cehoaica nu s-a mai prezentat la turneu asa ca i s-a repartizat o tanara rusoaica de nici 19 ani, am numit-o pe Natalia Vikhlyantseva. Diferenta mare de clasa dintre cele doua jucatoare s-a remarcat si in joc si in scor, chiar daca Natalia, o fata inalta de cca 180 cm s-a comportat bine in setul al doilea. La inceputul meciului Monica a reusit ghem dupa ghem, a incheiat setul cu 6-0, pentru ca adversara n-a prea inteles cum vin mingile de peste fileu, dar si pentru ca Moni a jucat cam fara greseala, a lovit lung si a atacat la fileu, a servit bine si a returnat cum ii place ei, adica la o palma de linia de fund.

In setul al doilea rusoaica a reusit un break la 1-1 si a condus cu 3-1, iar la 2-3 a intrat in scena antrenorul Monicai, Calin Ciorbagiu, care i-a spus sa continue sa-i dea stanga-dreapta, din cand in cand tare pe mijloc, si sa mai puna scurte (longilina de dincolo avea probleme de demaraj si alergare in fata), corectand-o si la aruncarea mingii la servici. Ce s-a intamplat? Ce era normal, Monica a facut 4 ghemuri la rand si 6-3. Scurtele si loburile, ca sa nu spun de slice-ul din dreapta au zapacit-o pe Natalia care s-a recunoscut invinsa. Cifrele meciului confirma acest fapt: 62-38 la general, 15 greseli nefortate in 15 ghemuri pentru Moni si 32 pentru Natalia, 5-1 la breakuri.

La interviul de dupa meci, Moni a spus ca a avut doua meciuri grele in Fed Cup sambata si duminica dar se simte bine, ca turneul este foarte bine organizat si valoros, si a laudat adversara careia ii prevede un viitor frumos fiind atat de tanara

In meciul din turul doi Moni o va intalni pe Timea Babos care a depasit-o pe Siniakova, iar la dublu alaturi de Laura Siegemund va juca in fata romancelor Patricia Tig si Raluca Olaru.Patricia s-a calificat si ea pe tablou ca lucky looser si se va intalni cu Elena Vesnina, iar Ema Bogdan joaca si ea la dublu alaturi de Ilona Kremen. Succes fetelor noastre!