Monica Niculescu in finala de dublu de la Hobart

m oniExcelenta performanta a Monicai Niculescu,care impreuna cu Klara Zakopalova se va afla din nou intr-un meci decisiv cu trofeul pe masa!Dupa un parcurs fara greseala la Shenzen, iata ca si in saptamana aceasta ele au deja 3 meciuri castigate.

In aceasta noapte, Monica si Klara le-au depasit net pe chinezoaica Chan si Janette Husarova din Slovacia, care au fost desemnate favorite 4. Spuneam in avanpremiera meciului ca fetele “noastre” sunt favorite si asta mai ales datorita tonusului excelent pe care-l au cand sunt alaturi dar si pentru ca in turul inaugural ele le-au invins si pe favoritele 1 ale turneului, Marina Erakovic si chinezoaica Jie Zeng.

Primul set a fost mai echilibrat adversarele servind  primele si avand mereu avantaj, dar nu s-au desprins fiind mereu egalate.Este adevarat ca ghemul 8 a revenit Monicai si Klarei cu emotii, cu punct decisiv, dar acesta a fost si momentul psihologic fiindca de acolo ele s-au dezlantuit.A uramt un break tot cu punct decisiv si setul s-a inchis la 6-4.

Setul al doilea a fost scurt, 6-2, si chiar din primul ghem cu break, Moni si Klara au luat optiunea decisiva.Ele s-au distantat la 4-2 si din nou cu punct decisv( a treia oara) au facut break-ul care teoretic a pus capat meciului, fiindca ultimul ghem a fost castigat la zero.

Superioritatea lor a fost evidenta, amadoua fetele sunt in forma ( Klara tocmai o invinsese pe Sam Stosur cu 6-3, 6-2),  deci cehoaica este prezenta in doua finale.

Pentru Moni ar putea fi al patrulea trofeu la dublu si palmaresul ei chiar ar arata foarte bine.Adversarele din finala vor fi americanca Lisa Raymond si Shuai Zhang din China.