Monica Niculescu se straduieste sa revina in top 50

moniHotarat lucru, 2015 nu este prea favorabil Monicai, care in 11 turnee a adunat doar  5 victorii, la Anvers, Indian Wells, Katowice, Madrid si Roma, cand a reusit sa intre in turul al doilea. Cum iarba este favorabila stilului ei de joc, fiindca pune mingi care nu se prea ridica, Monica are ocazia sa mai faca puncte.Deocamdata nu a lasat nici ocazia de a mai juca pe zgura si s-a prezentat la Marseille, turneu de 100 k, unde joaca bine si a ajuns in semifinala.

In primul tur a trecut de cunostinta noastra, canadianca Francoise Abanda,cea care ne-a facut destule emotii in Fed Cup.Monica s-a impus cu 6-3, 7-6(3), fara sa aibe mari probleme, apoi a invins pe americanca Sachia Vickery cu 6-2, 6-7(6), 6-4 iar in sferturi s-a intalnit cu cehoaica Denisa Alertova, clasata pe 71. Scorul a fost destul de linistitor, 6-2, 7-5, chiar daca Moni a servit in setul doi la 5-2.

Deocamdata a adunat ceva puncte, care abea au compensat cele de anul trecut din aceasta perioada, dar acum are ocazia sa urce pe locul 66, daca trece in semifinala de columbianca Mariana Duque Marino.

O victorie de turneu ar aduce-o pe 61, chiar langa Alexandra Dulgheru, care ramane pe 60.Cum si Andreea Mitu este aproape, pe 67, putem spune ca inainte de locul 70 am putea avea 5 fete.

Sezonul de iarba, si mai ales Wimbledonul, le poate aduce romancelor puncte poretioase si locuri mai bune, ce pot conferi pozitii de favorite la unele turnee International.