Monica Niculescu trece usor de la zgura la iarba

moni la marsiliaMonica Niculescu a depasit cu brio o perioada mai putin fasta si a adunat 7 victorii importante in doar 10 zile. Dupa ce a castigat turneul ITF de 100K de la Marsilia, refacandu-si punctajul si clasamentul, iata ca la Nottingham, a reusit doua victorii frumoase, care ii dau incredere pentru Wimbledon. Nu a avut o tregere la sorti grozava, fiindca in primul tur a dat peste Varvara Lepchenko, americanca de pe locul 37. Moni a castigat partida cu 4-6, 6-3, 6-1, si cum era de asteptat, primul set a fost cel mai dificil, impactul cu gazonul britanic ne fiind prea prietenos.Dupa o scurta acomodare Monica a luat meciul pe cont propriu si s-a jucat doar intr-o directie, Varvara reusind pana la finele meciului doar 4 ghemuri.Ce a fost chiar interesant, chiar neasteptat, au fost numarul mare de breakuri, 13 din 26 de ghemuri jucate, din 26 de sanse.Se poate spune ca in fiecare ghem a fost o minge de break, si asta poate sa insemne si ca serviciile au mers slabut dar si ca retururile pe iarba au pus multe probleme. Important este ca Monica s-a descurcat bine si am asteptat cu incredere meciul urmator.

Avenit si acesta si a venit si a doua victorie, in fata puternicei bieloruse Olga Govortsova, cu 2-6, 7-5, 7-5. A fost din nou o partida de lupta, care a durat 3 ore, si s-a desfasurat cam dupa acelasi scenariu. Este important de aratat ca Moni a fost capabila sa salveze 5 mingi de meci!Am numarat din nou un numar mare de breakuri, 16 din 32 de ghemuri, cate 8 de fiecare parte. Monica are la ce se gandi, pentru a-si ridica nivelul de la meci la meci, pentru a face un parcurs cat mai lung la Wimbledon.

Moni a inceput cu un break dupa care a cedat 3 ghemuri la rand si a pierdut primul set destul de clar. Dupa egalarea la seturi, romanca a continuat sa joace mai atent, reuseste sa faca un break ce parea decisiv la 4-4, dar desi a avut 2 mingi de meci pe serviciul ei, s-a vazut egalata la 5. Personal nu mi-am facut probleme avand in vedere salba de breakuri si rebreakuri, asa ca a luat-o ca de la inceput, break, 6-5, si meciul s-a incheiat. In acest moment Moni a urcat pe locul 57 si o victorie in sferturi o poate plasa pe 52, un loc ceva mai aproapte de posibilitatile ei.

Sa o urmarim cu incredere si speranta, mai ales ca o semifinala i-ar aduce un meci de gala cu …Aga Radwanska…