Monica si Serena vor fi adversare si la Miami

m on iSe intampla destul de rar ca doua jucatoare sa se confrunte in doua turnee consecutiive si inca in aceeasi faza.La Indian Wells, Monica Niculescu a castigat in primul tur inclusiv biletul pentru regalul cu Serena Williams, liderul incontestabil din WTA. Atunci Monica a reusit un meci memorabil, cedand greu si cu mult …estetic, cu 5-7, 5-7, surprinzand-o pe marea campioana cu stilul sau special, unic in tur.Acum la Miami cartile au fosta facute parca la indigou, doar adversara Monicai din primul tur fiind alta. Acum americanca Shelby Rogers a incercat sa strice simetria si se parea la un moment dat ca avea sanse de reusita, dar pana la urma favorita s-a impus.

Americanca Rogers, una dintre cele 4 jucatoare tinere si de mare perspectiva care au jucat la Singapore un turneu special, a pornit foarte determinata si a luat un prim ghem chiar pe serviciul Monicai.Aceasta a fost nevoita sa alerge pana la limita pentru a egala si a reusit sa o faca la 5, salvand si o minge de set la 3-5, iar apoi a impins setul in tiebreak. Dupa un prim punct pierdut, Moniac s-a dezlantuit, facand 7 puncte la rand, zapacind-o complet pe Shelby, care nu si-a revenit decat la 0-3 in setul doi. Abea atuncea a facut un ghem, chiar un break, dupa care Monica a terminat meciul cu alta serie de 3 ghemuri.

In primul set care a fost extrem de echilibrat pana la tiebreak, cele doua jucatoare au facut cate un break, scorul si la servicii si la retururi fiind egal si doat ghemul decisiv a facut diferenta., 46-39 la total puncte. In setul al doilea lucrurile au stat altfel, americanca ce a considerat ca a avut setul in mana s-a descurajat total si nu a mai contat.

Biletul la meciul cu Serena fiind acontat, mai ramane ca Monica sa reediteze macar meciul bun de la Indian Wells, doar ca elementul surpriza nu mai exista si Serena va lua meciul in serios. Chair si asa Monica trebuie sa lupte sa faca cel mai bun joc al sau si atunci cu totii vom fi multumiti.