Murray produce dezamagire lui Ferrer dar si lui Federer

murrayMiza meciului din finala de la Miami era mare pentru Andy Murray, fiindca in caz de victorie il devansa pe Faderer in clasament si atingea cea mai inalta treapta a carierei sale.Profitand de forfeit-ul elvetianului, de iesirea intempestiva din turneu a lui Djokovic, DelPotro, Tsonga, si Berdich, Murray patrunde in finala cu gandul la victorie.De cealalta parte, David Ferrer trecea oricum pe locul 4, pentru a tine cald locul pe care aproape sigur ca Nadal il va reocupa cand va crede de cuviinta ca este pefect din punct de veder fizic.

Ajuns la 31 de ani, spaniolul a incercat sa castige al doilea sau turneu de masters series, dupa cel din toamna de la Paris si pentru asta a fost dispus sa joacenpana la epuizare.”Maratonistul” asa cum l-am numit nu si-a dezamagit nici acum admiratorii fiindca a facut tot ce era omeneste posibil, ba chiar a jucat un tenis mai avantat decat alta data, a venit mai des la fileu si in primul set l-a dominat total pe Murray.Meciul incepe cu o serie de ghemuri castigate de David care se distanteaza la 5-0 spre stupoarea tuturor.Mingile sale lungi, la limita terenului l-au incomodat vizibil pe Andy, care a gresit sau a lovit in ultimul moment si nu l-a incomodat pe adversar.Mai mult, servind slab, nu a pus presiune pe spaniol si acesta a facut rapid 2 break-uri si apoi a castigat setul cu 6-2.

Murray se arata dezamagit si chiar usor resemnat iar daca vedea tabloul statistic putea fi chiar rusinat, fiindca rar s-avazut sa greseasca nefortat de 19 ori…Culmea este ca in setul doi a inceput la fel de apatic, fara initiativa, asteptand sa vada ce se intampla si nu a fost agresiv de loc, nici chiar din spatele terenului. Se parea ca spaniolul va transa meciul de partea sa dar acum Murray face un break in care nu a avut chiar nici un merit si se distanteaza la 3-1, 4-2  si are din nou mingi de break.Ferrrer lupta fantastic si salveaza ghemul cu un punct uluitor in care a scos de doua ori smeciurile lui Murray , iar mai apoi pune o scurta superba. Britanicul pare cam rigid, de parca ar avea o suferinta lombara si serveste foarte rau pierzand avansul si scorul devine 4-4.Acum in mod neasteptat apar si cateva greseli ale spaniolului de care profita scotianul care isi adjudeca setul doi cu 6-4.

Setul decisiv incepe cu Ferrer la serviciu, dar se va vedea ca nici nu are importanta cine a servit si cine va servi fiindca in 8 ghemuri s-au facut 6 break-uri.La 4-4 scotianul face din nou break si parea sa incheie meciul dar David reuseste ce nimeni nu se mai astepta, castiga si el pe serviciul adversarului in cel ce a fost al 8- lea break.As jigni fetele daca as spune ca acest set a fost feminin, si spun ca mai degraba la copii am mai vazut asa ceva.Oboseala era evidenta la ambii jucatori, nascuta din nenumaratele raliuri lungi si foarte lungi care l-a pus pe Ferrer de 3 ori fata in fata cu fizioterapeutul iar Murray abea se mai tara pe teren.Spaniolul ia conducerea cu 6-5, are o minge de meci si in loc de final, Murray pune o minge care ciupeste linia de fund si egaleaza, distrugand moralul adversarului, care va lovi in aut de doua ori consecutiv si nefortat.Macar sa avem tiebreak si  dramatism, daca fazele de adevarat spectacol au cam fost cu zgarcenie etalate.

In ghemul decisiv Murray se impune cu o usurinta uluitoare castigand la 1, dar inca odata trebuie sa spun ca meritele lui Ferrer sunt determinante, el gresind punct dupa punct.Este adevarat ca de la 0-4 a calcat gresit si nu-si mai stapanea piciorul, facand act de prezenta in fata unui adversar epuizat si el.

Asa s-a scris istoria acestui final de turneu, in care marele perdant a fost Federer care a trecut pe locul 3 si incepe sezonul de zgura unde altii sunt corifeii…