Ne-a fost dor de Sorana…

Cirstea FCC40114 DJ9Q0211Usor –usor Sorana se apropie de prima suta mondiala, si de drept este pe locul 131, dar si de fapt fiindca jocul ei chiar conteaza. Dupa ce ajunge pe tabloul de la Praga, are ghinion fiindca se confrunta cu Sam Stosur in primul tur, si desi a pierdut, a jucat curajos, a facut puncte minunate, a fost egala cu atat de puternica sa adversara si a pierdut doar pentru ca nu a jucat destul de calma si rabdatoare punctele principale.

Simplu fapt ca Sorana a castigat primul set cu 6-3, aratandu-se capabila sa joace foarte bine contra unei jucatoare din top 25, este relevant si imbucurator, si chiar revenirea din setul al doilea de la 2-5 la 4-5 si cu minge de 5-5 spune multe. N-a fost sa fie un 5-5 chiar in conformitate cu desfasurarea partidei si cine stie ce mai urma, cu siguranta ca presiunea se punea mai greu pe umerii Samanthei .In setul decisiv Sorana risipeste cateva puncte si se vede condusa cu 2-0, dar nu renunta si are puterea de a lupta de la egal, ba chiar aveam demonstratia ca doreste sa refaca breakul.Sorana a avut 3 mingi de break, dar nu a reusit macar una…Stosur s-a dovedit o “nuca” prea tare , conduce cu  3-0, apoi 5-2 si castiga meciul cu 3-6, 6-4, 6-2.Statistica spune cateva lucruri interesante.Sam care exceleaza cu serviciul  a lasat 5 breakuri si chiar a avut un pasiv de 1 p fata de Sorana atunci cand a servit, asa ca diferenta s-a facut la punctele de retur unde australianca a facut 5 in plus.Total : 92-88 pentru Sam, dar se poate trage concluzia ca meciul a fost foarte strans

Aflandu-se pe drumul cel bun, Sorana va avea ocazia la Madrid (Ion Tiriac i-a acordat wild card) sa arate ce poate, evident cu conditia sa nu se confrunte in primul tur cu vreo favorita. Jocul ei este mai asezat, rezista la raliuri si nu mai e atat de pripita, are mai multa rabdare si iata ca a jucat 2 ore in cap cu o adversara de clasa.