No-le este ultimul imparat chinez

djokovicCand castigi batalia de la Beijing si apoi la o saptamana distanta castigi si razboiul de la Sanghai, ti se poate conferi fara probleme titlul de “imparat” al Chinei. Acesta este titlul pe care l-a dobandit Nole Djokovic, care a fost sustinut de o arena plina ochi de peste 15000 de spectatori, care au crezut in el si cand era condus cu un set la zero si cand se afla in fata unor mingi de meci ale adversarului. Cand din toate piepturile se striga No-le, No-le, acestuia i se dadeau aripi, i se descatusau orice urme de retinere, dadea totul, ii iesea totul, si apoi castiga absolut …totul.

Am spus-o si alta data ca pe Nole trebuie sa-l zgandaresti, sa-l provoci, sa-l aduci aproape de deznadejde ca sa-l faci sa joace perfect, asta inseamna si eficient si spectaculos.De la superficialitate la perfectiune e doar un pas!

Nu este deloc usor sa faci fata la 5 mingi de meci, sa ai taria de a ataca decisiv, sa-l faci pe cel mai mare maestru al apararii sa greseasca, sa reusesti puncte incredibile care ridicau publicul in picioare.In perioada in care scotianul Andy Murray conducea ostilitatile, Djokovic reusea acel punct uluitor, in care a atacat, a fost trimis pe linia de fund de un lob perfect si dupa ce reuseste returnarea prin procedeul “Nastase” printre picioare, se redreseaza si apoi pune o scurta uluitoare.Cred ca atunci, dupa ce salvase deja 3 mingi de meci, Murray a inteles ca este extrem de greu sa castige si poate isi reprosa ca nu a inchis meciul cand a avut ocazia.Desi in tiebreak-ul setului doi Andy a mai avut doua mingi de meci, sarbul a servit excelent si a intors punctajul La a cincea minge de meci Nole reuseste un backhand in lungul liniei din alergare si era clar ca un singur jucator mai putea castiga.Acesta a fost sarbul, care isi apropie ghemul decisiv cu 13-11, profitand si de o greseala mare ca dimensiune a scotianului, care a cedat…La minge de set, sarbul reuseste un servici perfect si incheie apoteotic cu un drive voleu de forehand invers care a ridicat publicul in picioare, a cata oara?

Setul decisiv a fost luat de justete de Djokovic, care a mers ceas si l-a condus pe Murray la o indispozitie fizica la piciorul stang, chiar daca acesta strangea din dinti si nu se preda.Scotianul, cu stilul sau atat de special, aparator prin excelenta, cu un brat puternic si cu loviri scurte dar foarte bine directionate, care poate iesi din defensiva cu minge de atac, nu a mai putut rezista in fata vigoarei si ambitiei uluitoare a balcanicului, care a facut spre final un meci perfect.

Am vazut tenis de inalta clasa in fata unui public entuziast, si ne gandeam cu ingrijorare la Roger Federer care este pe cale sa piarda inclestarea cu acesti doi jucatori atat de puternici, mult mai tineri si cu arme suficiente sa-i puna probleme.Turneul campionilor ne va lamuri…