O revansa foarte dulce…

Simona a asteptat un an de zile pentru a-si lua revansa in fata taivanezei Su-Wei Hsieh, dupa meciul de trista amintire de la Wimbledon-ul trecut.Avertizata de ceeace poate face pe iarba adversara ei, Simona a jucat foarte bine, pe alocuri perfect, cu multe lovituri frumoase, unele minunate, care sigur se vor inscrie ca favorite ale publicului si ale specialistilor. Scorul a fost extrem de dur pentru chinezoaica, 2-6, 0-6, reusind asadar numai 2 ghemuri, in fata unei Simone necrutatoare. Daca meciul a fost asteptat cu emotie fiind pentru Simo doar al doilea din acest an pe iarba (primul fiind partida de dublu de acum o zi), dupa doar cateva schimburi echilibrate, totul a curs doar in sensul dorit de romanca.

Desigur ca primele schimburi au fost plin de emotie, si Simona a luptat sa salveze o minge de break in ghemul al doilea, dar dupa aceea s-a distantat rapid la 5-1 si a inchis setul cu 6-2. Setul doi a fost fara istoric, Simo impunandu-se in fiecare ghem, cu servicii bune, retururi si mai bune dar si cu unele lovituri de kinograma.Ea a reusit un smeci de rever impecabil, marca inregistrata a lui Federer, dar si un pasig din intoarcere dupa ce a alergat dupa un lob si s-a rasucit plina de nerv si siguranta…

Simona ne-a mai incantat prin gandurile corecte, cand se vedea ca pandeste alergarea in fata, nu s-a temut de voleuri si a inteles ca iarba favorizeaza jocul agresiv din apropierea fileului. Se vede ca meciurile de dublu sunt deosebit de benefice, si ca antrenament dar mai ales pentru perfectionarea a tot ceeace inseamna voleurile, smeciurile si serviciile cu adresa, sau pasingurile pe trasee extrem de inguste.

Meciul a durat doar 55 de minute, jucandu-se 97 de puncte in total, din care Simona a pus in contul ei 62.

Felul in care a zburdat pe teren si gandirea vioaie si corecta a fost remarcata de toata lumea, si ar fi bine sa continue asa, fiindca vin meciuri grele cu Polona Hercog si Angie Kerber…