Parcul Herastrau s-a mutat pe malul Mediteranei, unde Simona Halep o invinge pe Alexandra Cadantu

simona halepUn meci care trebuia vazut, nu doar cu ochii mintii, ajutati de tabelul de scor online. Avand in memorie ultima lor intalnire, atat Alexandra cat si Simona, incercau sa nu mai repete istoria si sa se puna la adapost de emotii (Simona) sau sa faca punctul decisiv daca va veni momentul, Alexandra.

La Bucuresti anul trecut, diferenta din clasament era mare, de aproape 100 de locuri, de aici si respectul Alexandrei care nu a putut incheia partida, desi a avut doua mingi de meci. Acum lucrurile s-au mai schimbat, Titi Cadantu este pe 80, si a jucat deja o finala WTA, care i-a mai frant emotiile, devenind periculoasa pentru oricine, iar meciul din turul inaugural a aratat ca se poate stapani si castiga la jucatoare mai bine clasate.

De cealalta parte, Simo cu un an plin de meciuri tari, cu turnee de categorie superioara, a luat pulsul inaltimilor si a devenit extrem de competitiva, oricine avand probleme cu jocul ei, cu spiritul sau de lupta si de incredere. Sa incercam sa scriem acest articol la modul “live”, pas cu pas cu desfasurarea meciului, pentru a trai in direct sentimentele, impresiile si aprecierile de rigoare.

Tragerea la sorti este castigata de Simona, care nu se fereste si serveste prima. Ghemul este castigat de Simona, apoi Alexandra egaleaza si prinzand curaj, face primul break al setului, conducand cu 2-1. Simona stie regula rebreak-ului, egaleaza si ea, apoi se detaseaza la 5-2, castigand de doua ori pe serviciul ei dar si pe al Alexandrei. Serveste Alexandra si trebuie sa castige ghemul ca sa ramana in set. Simona o preseaza, conduce cu 30-15 si daca mai face un punct este aproape de castigarea setului. Simo are minge de set si reuseste punctul. Este 6-2, este pauza si avem timp sa aruncam un ochi fugitiv pe statistica: Simo a servit mai bine, a returnat mai bine, iar punctajul demonstreaza, 29-16. Fiind pauza mare, avem timp sa tragem concluzia ca Simona a fost mai stapana pe ea si si-a dat drumul la mana, parca ascultandu-ma: Alexandra poate fi periculoasa si trebuie sa se fereasca de un joc de contre, care sa duca la un scor strans si imprevizibil ca final. Gata cu aprecierile fiindca setul al doilea se reia, cu Simona la serviciu. Se face repede 30-0, apoi 40-15, si 1-0 pentru favorita. Alexandra serveste, pare a fi dominata, dar egaleaza, simte pericolul si strange bine racheta in mana, egaland la ghemuri. Serveste Simona, dar surpriza, acum este 15-30, vine 14-40, si gata: Alexandra face primul break al setului doi, la fel ca in primul Continuarea ar fi rebreak, dar sa vedem daca Alexandra este de acord. Ea serveste, are 15-0, dar Simona face trei puncte consecutive, iata si pe al patrulea si rebreak-ul se scie, 2-2.

Sunt deja 4 ghemuri disputate, adica jumatate din cele ale primului set, identice ca desfasurare si am putea inchide computerul, fiindca pare ca se scrie aceeasi istorie. Oare?

Simona serveste bine, face 30-0, 40-15, Alexandra mai puncteaza o data, dar ghemul este castigat de Simo si 3-2. Rar, dar adevarat, 5 ghemuri identice cu primul set! Acum ma opresc cu constatarile si comparatiile fiindca s-ar putea supara Alexandra, pentru ca o continuare a similitudinilor este nedorita de ea. Simona pare a fi pus stapanire pe meci, si serveste pentru desprindere. Nu cred ca memoria statisticii o face pe Titi sa-si piarda ghemul, dar la 15-40 la ce te poti gandi, la o rasturnare de scor? Ei da, Alexandra egaleaza la 40, dar Simo face avantaj, si break. Incredibil dar adevarat, stiti deja ce vreau sa spun…In ghemul urmator, dupa 30-30, Simona face ghemul si conduce cu 5-2, aflandu-ne in fata unui bis, setul doi semanand cu primul, si daca Alexandra isi cedeaza ghemul asemanarea va deveni perfecta, totala, facandu-ne sa ne intrebam daca nu s-au inteles asa…

Terminand cu gluma si cu speculatiile, sa vedem ce ne rezerva acest ghem, cand la serviciu se afla Alexandra. A fost un ghem, atat de rapid, castigat de Titi, incat pana am scris doua fraze, s-a si terminat. Este 5-3, si Simona serveste pentru meci. Ce sa vezi, dupa ce a spart ghinionul scorului identic, Alexandra parca este alta si conduce cu 30-0, ba nu cu 40-0, si chiar daca mai pierde doua puncte Alexandra face break-ul si poate duce setul in prelungiri. A scazut Simona sau Alexandra a crescut ritmul? Ghemul care vine dupa pauza, ne va edifica. Cadantu conduce cu 30-15, Halep egaleaza la 30, si urmeaza un punct capital. L-a facut Alexandra, si inca unul si este 5-5. Acum se pare ca Herastraul s-a mutat pe malurile Mediteranei, fiindca meciul capata aceleasi aspecte dramatice, fiindca un set decisiv nu este exclus, mai ales ca Alexandra a castigat trei ghemuri la rand. Simona serveste, este 15-30, face 40-30, dar Alexandra egaleaza. Suntem la 5-5, 40-40 si 32-32, adica cele doua fete au facut acelasi numar de puncte.Echilibrul este perfect, dar la acest scor poate deveni imediat nestabil si Simona care stie ca traieste periculos, reuseste doua puncte consecutive, conducand cu scorul de 6-5. Pauza a fost foare scurta, nervii sunt intinsi, nimeni nu are stare si am inceput ghemul 12: 0-15, 0-30, 0-40 si ghem, set, meci.

Simona Halep-Alexandra Cadantu 6-2, 7-5, intr-un meci cu siguranta frumos, in care Simona a confirmat, iar Alexandra a arata si ea mult tenis.

Ii dorim constantencei sa prinda a treia finala consecutiva, si desigur victorioasa, iar Alexandrei, o alinare dupa amaraciunea esecului si o rapida refacere, pentru ca peste 3 ore va juca si partida de dublu, alaturi de Irina, care sta sa inceapa si ea meciul din turul al doilea!!??

Am mai spus, organizatorii au dreptul da faca orice, dar sa favorizezi un cuplu care s-a odihnit in detrimentul a doua fete care inca nu si-au uscat transpiratia, denota lipsa de profesionalism si de respect pana la urma!