Prima victorie in WTA pentru Alexandra Dulgheru

alexandra-dulgheruDupa un debut fericit in acest an in Antalya, unde zgura turceasca a fost prietenoasa, Alexandra a fost invitata la Cali, in calitate de ultima laureata, fara sa mai joace in calificari. In Columbia Alexandra s-a simtit intotdeauna bine, dar acum primul meci avea o semnificatie deosebita, fiind inclus intr-un turneu WTA, fie el si de 125k series.Sortii i-au scos in cale o jucatoare perfecta ca si potential si clasament asa ca meciul era asteptat de noi toti ca un test veritabil.Tanara nemtoaica Dinah Pfizenmaier de 21 de ani, aflata in plina ascensiune, acum pe locul 142 a fost o adversara ambitioasa si foarte tenace.

Primul set a fost extrem de strans, si chiar daca Alexandra a avut la un moment dat un break in fata si chiar o minge de set, s-a ajuns in tiebreak in care Alexandra a mai avut o minge de set la 6-5, dupa care a trebuit sa se apere de 5 ori pentru a nu ceda .Finalmente Dinah a castigat cu 12-10. Venind dupa o convalescenta lunga, nu cred ca Alexandra isi dorea un meci intins prea mult in timp, dar pierzand  primul set, trebuia sa o ia practic ca de la inceput.Setul urmator, a fost extrem de strans si el, in care Alexandra a condus mereu dara era egalata de fiecare data.Break-ul izbavitor s-a consemnat a 6-5 chiar la prima minge de set.

Setul decisiv a fost ceva mai linistit si Alexandra conduce cu 4-1dar se vede amenintata fiindca nemtoaica recupereaza break-ul si se apropie la 3-4, chiar daca a aparat o minge de break a romancei.Acum e randul Alexandrei sa se impuna pe serviciul adversarei dupa care inchide meciul

Alexandra Dulgheru vs. Dinah Pfizenmaier 6-7(10), 7-5, 6-3, dupa doua ore si jumatate de joc si un punctaj general de 111-107, care explica foarte bine cat de echilibrat a fost meciul.

Importanta victorie pentru Alexandra, dar in meciul urmator, probabil impotriva spaniolei Lara Arruabarrena, favorita 2,  va trebui sa-si inbunatateasca serviciul, si sa aiba incredere ca poate castiga.Spaniola alearga mult dar este mai mult tehnica decat puternica si Alexandrei ii place acest stil de joc.