Primii doi jucatori ai lumii in finala ideala de la Paris

rafa si noleChiar daca parizienii ar fi dorit ca Roger Federer sa ajunga in finala, preferandu-l in locul lui Nole Djokovic, franco-elvetianul nu i-a rasplatit si s-a inclinat in fata liderului mondial. Francezii se vor consola cu gandul ca vor vedea finala ideala, intre primii doi jucatori ai lumii, deci reteta financiara va fi perfecta.

In prima semifinala s-au intlnit doi spanioli, si evident ca Rafa Nadal era favorit in fata lui David Ferrer, doar nu degeaba l-a invins de 15 ori in cele 19 meciuri jucate. Calculul hartiei s-a adeverit si doar inceputul meciului s-a aratat echilibrat, poate chiar cu ceva siguranta in plus din partea lui Ferrer.Doar la atat s-a rezumat echilibrul meciului, care a fost la descretia lui Nadal, invingator cu un scurt 6-2, 6-2, 6-1, un bun antrenament pentru mult mai solicitantul meci din finala.

Mingea setului intai s-a jucat in ghemul 4, la scorul de 2-1 pentru Ferrer cand acesta a avut doua mingi de break, iar la ultima dintre ele a avut de facut un voleu usor, dar a ales sa loveasca exact in partea unde se afla Rafa. La 3-1, setul se scria altfel si poate vedeam un meci mai strans.

In setul al doilea, s-a petrecut o minge speciala, mai rar vazuta, care a demonstrat ca Nadal nu poate fi infrant nici cand e pe jos.La o scurta bine pusa de David, Rafa alearga spre ea, constientizeaza ca o ajunge, reduce din viteza, dar cand sa loveasca a alunecat, cade in fund, dar cu o prezenta de spirit si un reflex de zile mari, din acea pozitie da in minge si face o contrascurta la care Ferrer ajunge, loveste peste fileu, Rafa s-a ridicat rapid, face lobul si David nu mai poate pasa. Daca a mai avut vreo farama de speranta, lui David i s-a topit si aceasta si cu totii ne-am dat seama ca Nadal nu poate fi infrant. De aici, a fost un galop de sanatate, si regele zgurei a intrat in finala.

Nu stiu care a fost preferinta lui vis a vis de adversarul din ultimul act, cert este ca Djokovic va fi un adversar de temut si daca va juca la fel ca in semifinala, va fi si el greu de batut. Sa vedem daca ritualul lui Rafa permanent repetabil ( scuturarea zgurii de pe pantofi, scoaterea poantalonilor dintre fese, aranjarea parului la urechea stanga, ciupirea nasului si apoi urechea dreapta) ii va fi de folos.

Am vazut un Djokovic foarte concentrat si cu greseli mai putine, si un Federer prea motivat si cu greseli prea multe.De aceasta data pe Roger nu l-a mai tinut serviciul si fara acest sprijin important el a fost o victima sigura a raliurilor provocate de Nole. Degeaba a incercat elvetianul sa scurteze punctele, nu a gasit lovitura decisiva sau a gresit-o.

Ce putem spune cand in ultimul ghem al primului set Federer a facut 3 greseli consecutive, cedand setul mai usor si decat se astepta adversarul.

Cum putem cataloga un set al doilea in care din 12 ghemuri 7 au fost break-uri, si n-a fost un meci de …fete? Probabil prin faptul ca retururile bune si greselile au fost mai multe decat realizarile cu serviciul sau punctele directe.

Finala are miza mai ales pentru sarb, care daca va castiga ar deveni unul dintre cei care ar reusi cele 4 victorii in turneele de mare slem in mod consecutiv. Nadal s-ar afla la al 7 lea Roland Garros castigat, un record care probabil nu va mai fi egalat, ca sa nu spun ca va putea fi depasit doar de el.

Taberele se pot imparti, fotoliile se pot pregati, cafelutele pot aburi, berea se poate raci, pentru ca oricum se va scrie …istorie, iar istoria trebuie cinstita.