Primul meci, prima victorie si sperantele raman intacte

Nu-l cred pe acela care nu avea temeri pentru meciul de deschidere de la Turneul Campioanelor in care Simona Halep o intalnea pe frantuzoaica Garcia, nimeni alta decat cea care a intrecut-o in finala de la Beijing. Spre bucuria noastra Simona a fost mai tare decat Caroline, care si astazi a jucat bine, doar ca fata noastra a fost prea focusata pe obtinerea victoriei si a jucat ca la carte. In primul rand trebuie spus ca si astazi a servit bine, a reusit sa anihileze forehandul atat de periculos al adversarei si a devenit si ea agresiva cand a avut o clipa de ragaz de-a lungul raliurilor.Astazi am vazut parca mai mult decat alta data backhandul acela long line care de multe ori a facut legea dar si loviturile de dreapta din alergare care au fost necrutatoare. Dupa victoriile Muguruzei si Pliskovei, Simona trebuia sa raspunda si ea cu aceeasi moneda pentru a-si apara pozitia si pentru a lua o optinune serioasa pentru calificarea in semifinala. Tot astazi Elina Svitolina si ea destul de aproape de varful erarhiei a fost spulberata de catre Caroline Woniacki si acest rezultat vine numai bine pentru ceeace va urma.

Meciul incepe cu Garcia la serviciu care reuseste primul ghem, dovedindu-se agresiva ba chiar are doua mingi de break in ghemul al doilea. In cele din urma Simona egaleaza la 1, dar abea dupa a treia sansa de ghem, cu servicii bune si hotarate.Ghemul a durat aproape 10 minute si ne-a aratat-o pe Simona dornica de revansa si profitand de orice ocazie cat de mica pentru a ataca. A fost apoi 2-2 si a venit si vremea breakului, pe care il socoteam decisiv.Nu a fost asa fiindca Simo face un ghem plin de greseli si mai da frantuzoaicei o sansa la primul set. Garcia isi castiga ghemul si conduce cu 4-3, dar aici i s-a rupt filmul fiindca pierde 3 ghemuri la rand printre care din nou un ghem al ei. Simona a returnat excelent mai ales cu reverul invers in cros care a fost surprinzator si mai ales dezarmant fiindca a urmat o dubla greseala. La 5-4 Simona a servit si a controlat ghemul, chiar daca a avut nevoie de 3 mingi de set, la a treia a reusind un rever in lungul liniei si contre pied care a arata cine e …sefa.

Setul al doilea a fost castigat si mai clar, 6-2, fiindca Simona reuseste breakul in   ghemul 3 si se desprinde la 5-1 cu lovituri minunate, cu pasinguri foarte bune in fata adversarei care nu a renuntat sa vina la fileu.Dupa 5-2 a urmat ultimul ghem in care Garcia a incercat sa atace  dar apararea Simonei a fost mai tare…

Simona a reusit 4 asi si destule servicii doi care au pus multe probleme, a avut acelasi numar de winnere ca al agresivei sale adversare, a facut mai multe puncte si cu serviciul si cu returul, a adunat 67 de puncte fata de doar 50 si numarul de erori nefortate a fost foarte mic, doar 11 intr-un meci intreg.Ne-a fost clar in cele 90 de minute ale meciului ca Simona este hotarata sa joace toate cele 5 meciuri ale competitiei, jucand foarte eficient dar si economicos.Cele 4 breakuri din 5 sanse stau marturie.

Meciul urmator cu Caro Wozniacki va fi un fel de finala a grupei deandata ce daneza i-a administrat un sec 6-2, 6-0 Svitolinei…Victoria aduce calificarea, dar nici infrangerea nu aduce …necalificarea. Simona trebuie sa se indeparteze de Muguruza si pentru asta are o singura varianta…