Prin victoria cu Gauff, Simona accepta provocarea Soranei

In meciul Simonei cu tanara americanca Cori Gauff, “vedeta” speciala a fost vantul. Era greu sa te folosesti de el sau sa lupti impotriva lui, intr-un cuvant acesta a influentat vizibil partida. La final Simona a declarat ca inca de mica a invatat sa joace pe vant si sa suporte forta adversarelor. Aflata cu 9 locuri mai sus in clasament, Gauff (locul 17) se dovedise in forma in acest an iar meciul parea destul de complicat. Campioana romana a stiut sa joace in conditiile date si a reusit 3 breakuri si a si salvat toate cele 4 mingi de break ale adversarei.Bilantul general al punctelor a fost 68-56, timp in care Simona a facut doar cate 6 erori nefortate pe set, si s-a pus la adapostul serviciilor, care au functionat bine si a stavilit atacurile adverse, care au fost mai agresive. Martina Navratilova a declarat ca “apararea este modul romancei de baza” si intradevar Simo a muncit destul si a punctat mai ales cand a fost provocata. In acest sens, noul si tanarul (29 ani) sau antrenor Morgan Bourbon nu si-a pus amprenta si Simo se bazeaza pe alergare, recunoscand ca nu se afla in cel mai bun nivel al ei si ca munceste din greu pentru acest aspect.

Meciul a fost echilibrat mereu, dar Simoa a stiut sa puncteze cand trebuia, facand din vant un aliat, servind cu efect sau tare la exterior, lovind in forta cand dorea sa paseze si a fost mai calma ca de obicei. Ea a reusit sa fac primul break in ghemul 3, ducandu-se sigur la 5-3, chiar daca in acel al 8-lea ghem a avut probleme mari, revenind de la 0-40. Setul s-a incheiat cu 6-3 castigand pe serviciul advers, demonstrand calm si stapanire de sine. Setul urmator a fost strans pana la 4-4, Simona a condus mereu dar a fost egalata de fiecare data, cand a venit si ultimul break, in care am vazut doua passinguri excelente cu forehanduri in cros, care au taiat elanul tinerei adversare.

Urmeaza meciul din optimi cu Sorana Cirstea, in care miza este chiar primul loc intre romance, ambitia amandurora este de a-si arata superioritatea cu specificatia ca Simo a castigat toate meciurile cu romancele din ultimii 10 ani. Invingatoarea va fi favorita in sferturi jucand fie cu Martic fie cu Samsonova pentru o calificare meritorie in semifinala.