Refacuta fizic Simona trece clar de Kristyna Pliskova

Meciul cu cehoaica nu se anunta prea usor, nu numai datorita stilului agresiv al stangacei Kristyna, cat mai ales a revenirii Simonei dupa accidentarea recidivata din Australia. Simona s-a recuperat bine, asa se demonstra pe teren, asa ca ramasese doar demonstrarea valorii personale in lupta cu o jucatoare de pe 77.

S-a vazut ca un astfel de meci nu este simplu, absenta din circuit parea ca-si spune cuvantul si curajoasa cehoaica a inceput in forta conducand rapid cu 2-0, dupa un ghem in care a dat 4 asi si urmat de un break. Simona intra in meci, castiga si ea un break dar si-l cedeaza din nou pe al ei, servind slab, mai mereu cu al doilea serviciu.Abea dupa 1-3 am recunoscut-o pe nr. 1 mondial, jucand mai convingator, dar si asistand la “revenirea” la normal a Pliskovei care a inceput sa joace la nivelul locului din clasament. Se ajunge la 4-4, cand sub privirile Nadiei Comaneci Simona face breakul decisiv si apoi casiga setul. Ea a devenit mai agresiva,  a cautat sa plaseze mai bine mingile si sa adopte tactica bine cunoscuta din partidele cu geamana adversarei sale. Au impresionat retururile care o surprindeau cu regularitate pe adversara care de cateva ori a demonstrat ca dorea sa joace servici-voleu dar nu apuca sa ajunga nici macar la mijlocul terenului si pasingul era deja in spatele ei…Asadar 6-4 in 38 de minute, si mai multa liniste in jocul romancei.

Setul al doilea incepe cum nu se poate mai bine, Simona conducand rapid cu 3-0, dar cehoaica nu cedeaza, sau Simona devine prea sigura, si se ajunge la 3-3.In acest interval Simo alearga bine dar uneori fara folos, prinde o scurta dar da in mana, ajunge la cate un slice dar nu se concentreaza si loveste fileul si mai face si cateva cadouri gresind din pozitii favorabile. Cum gluma parea ca se ingroasa, Simona joaca mai curat, elimina greselile nefortate si castiga si al doilea set la acelasi scor ca si primul.

Statisticienii au numarat 18 winnere ale Simonei fata de 22, dar erorile sale de doar 12, au fost net mai putine fata de cele ale Kristynei-33. Asa ca totalul de puncte a fost clar superior 63-53, Simona reusind 6 breakuri fata de doar 4 ale adversarei. Daca este sa reprosam ceva, este faptul ca serviciu prim a intrat in careul advers doar de 50%, cam putin in perspectiva meciurilor tot mai tari care urmeaza.Advesara Simonei va fi americanca Dolehaide care a eliminat-o pe Cibulkova , asa ca va trebui jucat cu mare atentie.