Romanii n-au mai ajuns in saptamana a doua la AO

551888-horia-tecau-max-mirniiDupa infrangerea Soranei Cirstea in fata chinezoaicei Na Li, doar perechile de dublu au mai ramas sa ne reprezinte si chiar ne puneam mari sperante ca vor avansa in turneu.Din pacate, rand pe rand, in doar doua zile totul s-a naruit si am ramas la Melbourne doar cu o junioara, Ilka Csoregi , si ea doar la dublu.

Mare neplacere s-a produs in meciul favoritilor Horia Tecau si Max Mirnyi, care au intalnit “artistii“ din Balcani, care s-au apucat de dublu din teribilism si plictiseala.Cipriotul Marcos Bagdathis si bulgarul Dimitrov ne-au eliminat cu 3-6, 6-3, 6-2 intr-un meci in care mai intai ne-au “citit” , dupa care nu au mai avut probleme si astfel s-a inregistrat una din marile surprize ale probei.

In celalalt meci unde era implicat si Victor Hanescu am pierdut din nou, dar el si Martin Klizan au facut un meci curajos , mai ales in setul doi, pe care aveau sa-l rateze doar in prelungirile prelungirilor.Ei au pierdut la favoritii Nestor si Bhupathi cu 1-6, 6-7(8) si cine stie ce mai iesea daca luau setul al doilea…

Dupa ce au intrecut la mare lupta pe Alexandra Panova din Rusia si kazaha Galina Voskoboeva cu 6-4, 2-6, 7-5, romancele Monica Niculescu si Irina Begu s-au inclinat in fata favoritelor Ecaterina Makarova si Elena Vesnina, cu scorul de 6-4, 1-6, 2-6.Sunt sigur ca experienta la inalt nivel a Vesninei, care are si un sezon de simplu excelent, a fost determinanta in obtinerea victoriei, intelegand si apoi explicand mai tinerei sale partenere modul in care trebuie jucate romancele. Makarova, o noua stea in devenire, care a ajuns deja in sferturi la simplu s-a calificat astfel si intre ultimele 8 perechi , acolo unde Srebotnik si Petrova, Huber, Blak, Mirza, Peng si Hsieh nu au avut acces.Fetele noastre au ratat ocazia de  a intra in sferturi, faza in care au fost prezente anul trecut. In acest turneu, finala se va juca prea timpuriu chiar in sferuri, unde finalistele de anul trecut, italiencele Sara Errani si Roberta Vinci se vor afla fata in fata cu surorile Williams.

Ultimele noastre emotii s-au risipit in chiar primul meci de mixt, unde Bethanie Mattek si Horia Tecau au fost eliminati de perechea ceha Lucie Hradecka si Frantisek Csermak cu cu 6-4, 6-7(5), 8-10.

Ei au fost foarte aproape de victorie si in setul doi si in supertiebreak. Este drept ca si cehii sunt specialisti ai probei,  dar parca laureatii de anul trecut, ar fi putut avea un cuvant mai greu de spus.

La aceasta editie a Australian Open, romanii nu au mai produs nici o surpriza placuta asa ca ne-a ramas sa palpitam pentru Simon, Monfils, Djokovic sau Wavrinka, Federer si Murray si desigur cele 4 mari Azarenka, Sharapova, Williams si Radwanska, dintre care probabil se va alege invingatoarea, asta daca nu cumva Na Li nu este de acord…

Fetele noastre se pot revansa in cadrul meciurilor din Fed Cup, dar si acolo vom avea adversare redutabile si nu ne va fi deloc usor.