Romanii nu se vor mai intalni intre ei…

dodo mergeaSpuneam mai deunazi ca jucatorii romani de tenis s-ar putea intalni in turneele la care iau parte, fiindca o victorie in primul tur i-ar fi adus fata in fata.

La Montpellier, Victor Hanescu si Adrian Ungur aveau sansa sa joace impreuna , dar numai Victor a reusit sa se califice, Adrian avand oricum un meci mai greu, s-a retras in setul al doilea in fata lui Benetteau la scorul de 3-6, 2-4.Din nefericire Adrian a acuzat o accidentare si asta ne intristeaza.Sa speram ca el a luat decizia de a abandona fara sa forteze, fiindca sezonul abea a inceput si ne mai asteapta si un meci in Davis Cup unde contam pe el.

Victor a avut mult mai multa sansa la tragerea la sorti, jucand cu u spaniol care venea din calificari.Guillermo Olaso s-a cam speriat in primurl set de masivitatea si taria loviturilor lui Victor  si diferenta de talie (spaniolul este cu 23 de cm mai scund) si-a spus cuvantul. Victor a castigat lejer cu 6-1, dar in setul al doilea spaniolul a lasat tracul si a inceput sa faca ceeace stia mai bine, sa lungeasca pnctele si sa se mobilizeze, ajungand in tiebreak. In cele din urma Victor a castigat ghemul decisiv dar nu fara emotii, fiindca bascul a cedat doar la 6. Victor are ocazia sa se confrunte cu Benetteau si acest meci este unul test pentru el.

La Zagreb, in turneul croat aveam si pe Horia Tecau si pe Florin Mergea si exista sansa de a se afla fata in fata in caz de victorie. Nu a fost sa fie si culmea Horia a clacat in schimb Florin continua marsul sau in forta impreuna cu neamtul Phillip Marx. Ei au reusit o victorie importanta in fata croatilor Marin Cilic si Marin Draganja cu un sec si dublu 6-3, dar Horia Tecau si Robert Lindstedt nu mai vin la intalnire, pierzand surprinzator la Marcos Bagdathis si Mikhail Juzni cu 2-6, 1-6

Din pacate nu infrangerea este de ne inteles ci scorul la care s-a inregistrat, care vine sa confirme rezultatele neconvingatoare ale celor doi in aest an. Personal sunt surprins fiindca recent la Cluj Horia a avut o buna prestatie alaturi de Mergea in Davis Cup si chiar ma gandeam ca avea prilejul sa urce in clasament, Leander Paes fiind foarte aproape de el, si locul 7 este altceva…

Mergea si Marx continua si ei doresc sa scape de locurile 85 respectiv 87 !