Romanul Ungur l-a invins pe moldoveanul Albot

ungur-tunisTocmai pe pamant arab, in Tunis, Adrian Ungur si moldoveanul Radu Albot s-au intalnit in sferturile de finala ale Challengerului cu premii de 125000 Euro + ospitalitate, unul de prestigiu din zona africana.

Adrian a castigat in primele doua tururi in fata lui Boris Pashanski din Serbia cu scorul  de 7-5, 6-0 si apoi a lui Boris Sergeyev cu 6-1, 6-2, aratandu-se in buna forma.Adversarul sau din sferturi, Radu Albot moldoveanul care bate la portile afirmarii a trecut in primul tur de mai cunoscutul turc Ilhan Marcel cu 7-6, 3-6, 6-3 si apoi de reprezentantul gazdelor tunisianul Malek Jaziri cu 6-1, 6-4.

Meciul dintre Adrian si Radu mi s-a parut special el jucandu-se in Saptamana Mare si cred ca a fost prima intalnire dintre cei doi.Clasat al 246-lea in clasamentul mondial, Radu avea numai  castigat din aceasta partida, puncte, bani dar mai ales experienta fiindca se afla in fata unui jucator care vine din prima suta, care s-a intalnit cu marii jucatori ai lumii.

Albot a inceput mai bine si a condus in primul set cu 4-2, dar din pacate pentru el, ghemul 7 l-a pierdut si Adrian a egalat imediat. La scorul de 5-5 Adi reuseste inca un break si apoi inchide setul dar nu fara emotii fiindca desi in ghemul sau a avut 40-15, moldoveanul a egalat si a incercat rebreak-ul.

Setul al doilea a fost parca si mai echilibratsi s-a ajuns in tiebreak unde romanul s-a impus la 4, asadara Ungur – Albot 7-5, 7-6.

Meciul din semifinala a fost si mai greu findca francezul Florent Serra, un bine cunoscut al Bucurestiului a castigat primul set cu 6-2.Dupa cum il stiu pe Serra, el este un jucator tenace, munceste mult si lupta pana la ultima minge, dar nefiind prea puternic  agreaza mai mult un joc tehnic. Acomodandu-se cu stilul adversarului, Adrian pune stapanire pe joc si castiga si el un set de o maniera lejera, intrandu-se in decisiv.Acum Adrin conduce cu 4-3, are de doua ori sansa sa faca break-ul care ar fi fost decisiv, dar francezul nu cedeaza si se ajunge la scorul de 5-5.Acum Serra are minge de break si ar fi devenit favorit la castigarea meciului, doar ca Adrian reusese sa-si stapaneasca mai bine emotiile si castiga setul in prelungiri.

Adrian Ungur – Florent Serra 2-6, 6-1, 7-5 si finala e la indemana…