Sa nu ne suparam: Serena a fost mai buna astazi…

Asteptat cu mult interes, meciul dintre Simona si Serena avea darul sa desemneze jucatoarea din semifinala AO unde astepta Naomi Osaka. Serena avea sa-si doreasca revansa dupa finala de la Wimbledon 2019, iar Simo spera sa confirme acel meci. Pacat pentru ea ca a jucat destul de neancrezatoare, si sa o spunem pe cea dreapta, nu a mai beneficiat de prea multe erori ale americancei, ca la Londra. Acum ea a facut “doar” 33 in 18 ghemuri, dar a lovit decisiv de 24 de ori. Cifrele Simonei au fost 19 erori si 9 winnere, adica un joc mai putin agresiv, si ceva mai ingrijit. Contra Serenei, acest stil nu e potrivit fiindca ea loveste puternic imediat ce i se iveste o sansa. Serviciul Simonei a fost mai slab decat in meciul anterior si culmea a pierdut la retururi reusind doar 18 puncte fata de 35, adica jumatate din  cele ale Serenei. Explicatia este cea care trebuia demonstrata: servicii nesigure si rareori incomode, cele secunde moi si atacate prompt…Punctele totale au fost 65 la 33, fara drept de apel.

Cu totii am remarcat ca Serena s-a miscat foarte bine, parca a si slabit, a alergat cu folos, Simona fiind cea  care era atacata si alergata. Dupa un debut nefericit, Serena conducand cu 2-0, Simona reuseste egalarea, aratand ca joaca si ea…La 3-2, pentru americanca, a urmat un ghem important pentru primul set, cand aceasta a fortat breakul si l-a reusit pe fondul unor servicii slabe, ba chiar si a unei duble greseli venita la minge de ghem sau al unui retur violent dupa alt avantaj. Simo n-a mai rezistat si Serena s-a distantat la 5-2.A urmat firesc un 6-3, remarcand dezinvoltura Serenei.

Dupa ce orgoliul americancei  a fost satisfacut,  a urmat un posibil reviriment al Simonei care a condus in setul urmator cu 2-0 dar Serena a redus din diferenta.Acum Simona gaseste forta sa se distanteze din nou, dar adversara reuseste egalarea la 3. A urmat ghemul 7, in care Simo a avut puterea de a egala de la 0-40 ,reusind si o scurta, dar tot Serena a facut ghemul jucand foarte bine. Ostilitatile au fost “consumate” si a urmat imparabil un alt 6-3.

Meciul a durat 1 ora si 21 de minute dar la final Serena nu parea de loc obosita, fapt ce lamureste cam totul. Ea a si slabit, e vioaie si competitiva. In semifinala va fi un meci la fel de tare cu nipona care si ea se arata excelent pregatita…