Semifinala titanilor: Federer vs. Nadal

In turneele de grand slam se poate intampla ca un meci Federer – Nadal sa nu se dispute in finala. Indiferent de scor, mereu ne pare rau pentru cel care a pierdut, fiindca si el era asteptat in finala. Poate in alt mare turneu, unde perechile se alcatuiesc in alt mod…

Meciul dintre Federer si Nadal avea sa trimita acasa pe unul dintre pretendentii la coroana, fiindca invingatorul tot nu este sigur de victoria finala, din moment ce-l poate astepta fie Djokovic, fie Murray. Privit in final, meciul s-a incheiat cu victoria meritata a lui Nadal, dar daca judecam pe seturi, nu puteam fi siguri de nimic. Setul intai s-a incheiat la tiebreak, si acesta la 5, castigat de Roger, dar statistica ne arata ca ar fi putut fi incheiat si cu victoria lui Rafa, intr-atat de apropiate au fost cifrele. Sa-l creditam ca invingator meritat pe Federer, si asta nu pentru ca juca a 9-a semifinala consecutiva la Melbourne, ci pentru ca el a inceput maa bine, mai sigur pe el, a condus cu 2-0, 3-1 si 4-2.

De ce a castigat totusi? Pentru ca a stat mai avansat, uneori chiar pe linia de fund si a jucat foarte rapid, cu demivoleurile sale atat de obisnuite deja, reducand din timpul de reactie al spaniolului, care nu se mai oprea din alergare, luptand in stilul sau caracteristic sa egaleze, sa–si faca jocul, sa nu ramana doar ca partener. Nadal a reusit egalarea la 4, dar si ca urmare a unor erori ale lui Federer, care a gresit cateva voleuri, si s-a expus pasingurilor stralucitoare care veneau la limita posibila, adica imposibil de blocat. Elvetianul a lovit cu rama de cateva ori, platind tribut jocului mai riscant, asumat pentru a spori viteza de joc. Tiebreak-ul  l-a gasit pe Federer mai calm, pe Nadal mai nervos, desi spaniolul venea din urma si salvase setul. O singura minge daca se juca altfel, nu aveam castigator si s-ar fi intrat in prelungiri, deci aveam deja premizele pentru setul urmator.

Constient de faptul ca un meci lung nu-i este favorabil, Federer incepe ca din pusca si castiga pe serviciul adversarului, dar cedeaza si el in acelasi mod, adica la zero, dupa care jocul se mai calmeaza. La 3-2 pentru spaniol, am asistat la ghemul setului, care consemneaza break-ul, in special datorita vivacitatii lui Nadal, care este pe tot terenul, alearga incredibil si reuseste 2 pasinguri extrem de spectaculoase, dintre care ultimul aproape din marginea lojelor, trimitand o lovitura cu  balistica  incredibila, in cros scurt cu forehandul, ridicand arena in picioare, iar pe Federer apasandu-l in  neputinta. Setul se incheie cu 6-2, chiar daca elvetianul a incercat sa refaca diferenta, jucand mai agresiv.

La set-set, Roger si-a facut calculele si se arata hotarat sa nu mai cedeze vreun set, pentru a putea juca la valoarea sa, fara sa se expuna oboselii. A rezultat un set echilibrat, lung, care spre final l-a aratat pe Federer cu picioare lente si mai mereu pasat la fileu. Ajungem la 5-5, 6-5 Nadal, si se intra in tiebreak, desi acesta are minge de set. Acest ghem decisiv atat de incarcat de emotii a fost construit din doua parti distincte: 6-1 pentru Nadal, deci 5 mingi de set, dupa care Federer anuleaza 4 dintre ele, ca totul sa fie si mai dramatic. Din pacate pentru el, nu mai are luciditatea sa joace cu dreapta inversa cand situatia o cerea si loveste cu forehandul clasic, redresandu-si corpul, dar da timp lui Nadal sa se aseze, ceea ce este fatal oricui ii sta in fata. Ultima minge este in fileu, pentru ca forehandul l-a tradat pe Federer in aceasta parte a meciului.

Setul 4, care avea sa fie si ultimul pentru ca Nadal joca pe alocuri fabulos, incredibil, extraordinar, admirabil, uluitor, ca sa prezint doar cateva din exclamatiile comentatorilor la adresa jocului spaniolului. In aceste conditii Federer capituleaza, dar numai dupa ce rateaza doua mingi de 5-5, care ar fi indreptat meciul mai aproape de pronosticul lui Wilander, victoria elvetianului. N-a fost sa fie, dar singurul vinovat a fost Rafa Nadal, care tot meciul s-a aparat uluitor. Nu stim daca in finala acest stil de joc va fi suficient, fiindca si Murray si Djokovic stiu sa tina mingea in joc si nu incearca sa scurteze punctele.

Federer a pierdut, dar nimeni nu-i poate lua recordurile fantastice: a jucat al 1001-lea meci din cariera, a castigat de 814 ori, are 48 de titluri pe hard din totalul de 109. El s-a oprit insa la 16 titluri de grand slam castigate, este condus de spaniol cu 18-9, si cu siguranta ca acest scor negativ nu va putea fi anulat vreodata.