Serena incearca sa se fereasca de „pericolul” Simona

serenaAratam zilele trecute ca US Open Series provoaca dureri de cap Serenei Williams, fiindca ea are de aparat in 4 saptamani 3520 de puncte si venea si dupa o perioada de incertitudini care nu garanta o comportare pe masura in turneele de pe hardul american. Mai mult, Simona era in fata ei in clasamentul in care punctele castigate anul trecut in circuitul US erau deja scazute.Astfel Serena are 9231 de puncte dar de fapt doar 5711, la care trebuie sa adauge cat poate de multe fiindca Simona are 5810 si ramane cu ele fiindca anul trecut nu a jucat nci la Citi si nici la Montreal (Toronto).

Constienta ca primul loc ii este amenintat, Serena s-a dus la Stanford cu gand sa-l castige. Asa cum am putut vedea, ea s-a refacut rapid si total, asa ca doar ea putea sa-si puna piedeca pentru a nu se impune. Desi a avut adversare de marca, carora le-a lasat destule ghemuri si chiar un set, Serena a castigat de o maniera clara in turneul Bank West-ului. Dupa un bye, Serena a invins-o pe Karolina Pliskova cu 7-5, 6-2, fara sa forteze si fara a se impacienta ca cehoaica juca foarte bine, cel putin in primul set.In sferturi venea la rand Ana Ivanovic, fata de care trebuia sa se revanseze dupa infrangerea din optimile de la Australian Open si desi pierde un prim set cu 2-6, revine clar si egaleaza cu 6-3 si apoi da dovada de nervi mai tari decat sarboaica si castiga si decisivul cu 7-5.Semifinala cu Andrea Petkovic s-a scris cam dupa acelasi calapod, castigand mai greu primul set, dupa care a aratat cine este lidera mondiala si a castiat 6 ghemuri la rand, de fapt 8, 7-5, 6-0.Ne-a surprins placut imbratisarea de la final, dupa un meci frumos dar in care Serena a fost linistita in permanenta.

Finala nu s-a dezis nici ea, linistea Serenei transformandu-se la un moment dat in nepasare si chiar absenta, nemtoaica avad 5-1 si la 5-2 a avut doua mingi de set. Acum Serena se trezeste parca din visare si i-a meciul pe cont propriu facand punct dupa punct, ghem dupa ghem, egaleaza la 5, ia conducerea cu 6-5 iar in tiebreak s-a dezlantuit facand punct cand dorea si castigndu-l cu 7-1! Finala era deja jucata fiindca Angelique este o jucatoare de moral si probabil ca la fiecare lovitura se gandea cat de aproape a fost sa castige setul. A urmat un clar 6-3 si trofeul se afla pentru a treia oara in mainile americancei.

Mai important este faptul ca Serena a mai adunat 470 de puncte si trece de Simona in clasamentul provizoriu, dar vine Montreal-ul unde are de aparat 900 de puncte. Dupa cum a jucat la Stanford, nu prea are cine sa o incurce.