Serena Williams o invinge din nou pe Vica Azarenka

serenaMeciul dintre cele doua superjucatoare a fost asteptat cu mare interes de toti iubitorii tenisului feminin fiindca avea sa ne lamureasca inca o data cine este realmente cea mai buna jucatoare macar a momentului, daca nu si a clasamentului. Dupa participarea la US Open, Serena nu a mai jucat si in tot acest timp a savurat victoria impotriva Victoriei. Atunci ea a aratat care ar putea fi locul ei in ierarhia mondiala daca ar juca ceva mai mult, daca usoare accidentari si indispozitii de moment nu ar tine-o departe de teren.

Acum, intr-un meci al orgoliilor si nu in unul eliminatoriu, cele doua jucatoare au jucat mai mult penrtu imagine si mai putin pentru a se feri de Sharapova in semifinala.Cred ca nici una nu ar avea vreo “spaima” in a juca impotriva Mariei, dar dorinta de a demonstra fiecare ce poate si cine va incheia anul pe primul loc in preferintele specialistilor a fost mai mare.Din pacate, meciul s-a defasurat in conditii inegale fiindca doar cu mai putin de o zi Victoria a jucat peste 3 ore impotriva Angeliquei Kerber, in acel meci pe care l-am socotit meciul anului, in care consumul energetic si emotional a fost enorm. S-a vazut in nenumarate randuri ca Azarenka nu era refacuta si la un moment dat nici nu a mai fortat, chiar daca nu-I era totuna.

In primul set se merge cap la cap pana la 3-3, desi au existat 3 mingi de break pentru Vica, pe care Serena le-a anulat mai ales cu serviciul, facand 5 puncte la rand.Echilibrul s-a rupt la 4-3 pentru Serena, cand americanca realizeaza break-ul cu retururi teribile dar si cu o dubla greseala a bielorusei care se ferea mereun de riposta adversarei. Serena a servit pentru set, dar doar atat fiindca setul nu l-a obtinut, Azarenka jucand ca la carte mai ales cu backhandul sau fulgerator in cros care pur si simplu matura terenul. Acum spuneam ca se putea intampla orice si asa a si fost fiindca nci Victoria nu si-a putut tine serviciul, dar in cazul ei era mai grav fiindca setul s-a incheiat.Serena a profitat de doua duble greseli ale Victoriei care parea blocata si dezorientata. Ce motiv a avut dupa un ghem anterior perfect? Numai ea a stiut, sau poate de vina era… Kerber?

Setul al doilea a fost incredibil ca desfasurare de scor fiindca la inceput Vica a adunat 3 ghemuri rapid, cu doua break-uri in care ea a excelat si cu backhandul in lungul liniei, cu veniri la fileu cu contre pied-uri bine gandite, pentru ca apoi Serena sa revina miraculos.

In loc sa se distanteze la 4-0, Vica isi pierde din avans, dar nu o putem acuza fiindca Serena a jucat cateva mingi absolut uluitoare, mai ales cea cu care salvase la un moment dat o minge de break, cand dupa un schimb cu backhanduri din ce in ce mai ascutite, Azarenka pune o scurta perfecta si toata lumea, inclusiv ea se pregatea de punctul urmator, dar Serena ajunge miraculos si ridica mingea usor peste fileu, cand Vica se oprise in coridorul indepartat si isi savura lovitura. Aici cred ca s-a defectat definitiv mecanismul bielorusei care cedeaza ghem duap ghem si Serena va ajunge sa conduca cu 4-3! Azarenka a mai reusit odata sa-si revina, dar concentrarea ei era vizibil deficitara si juca mai mult din instict. De aici Serena face doua ghemuri consecutiv si Williams- Azarenka 6-4, 6-4 si bielorisa va trebui sa invinga pe Li Na, care si-a marit sansele prin victoria in fata Angeliquei Kerber, scor 6-4, 6-3.

Acest ultim meci a fost la discretia chinezoaicei, care si in fata Serenei a aratat o buna dispozitie de joc dar nemtoaica era sfarsita de meciul maraton din seara anterioara. Jocul sortilor a facut asezarea in sa fel a unor meciuri, incat unele fete sunt transfigurate de efort iar altele au pauza de o zi in fata unui meci decisiv.Dorinta organizatorului si a WTA –ului de a prezenta meciuri din ambele grupe in aceeasi zi duce la programari neechitabile.Judecati si singuri: Kerber a facut 10 asi in meciul cu Azarenka si dupa o zi, nu a mai dat nici un as, dar a facut 8 duble greseli…

Astazi se disputa in ordine: Maria Sharapova vs. Samantha Stosur; Agnieszka Radwanska vs Sara Errani si Victoria Azarenka vs. Na Li, ultimele doua meciuri fiind decisive pentru calificarea in semifinala. Daca Maria o invinge pe Samantha ea o evita pe Serena in meciul eliminatoriu si ar putea-o intalni doar in finala, desigur daca va reusi sa prinda acest ultim meci…