Simona a fost prea buna…

Nici un meci nu este dinainte jucat si castigat, dar Simona reuseste fara greseala sa se impuna in fata connationalelor sale. Acum a inregistrat a 17-a victorie consecutiva, iar Gabi Ruse chiar daca a facut un meci mare cu Paula Badosa nu a reusit decat arareori sa-si impuna jocul. Este drept ca a fost obosita, ca era vizibil racita, dar in fata Simonei trebuie sa lovesti de cateva ori”decisiv” pana sa faci punctul. Mare noastra campioana a aratat ca este dispusa sa alerge d-ea latul terenului dupa mingi pe care alte jucatoare doar le-ar fi admirat, si sa returneze incomod pentru fata care a atacat-o…Peste jocul bun din teren, miscarea a fost din nou la cote inalte, serviciul a functionat foarte bine si a lasat un singur break, a servit 6 asi care au “linistit” scorul si adversara. A gresit si ea de 25 de ori, fata de cele 37 erori nefortate ale Gabrielei, dar a si punctat consistent, scorul final fiind 59-41, asa ca ceeace e important, s-a scris un scor clar, 6-3, 6-2, in 70 de minute, la fel ca si in meciul anterior.

Meciul a inceput cu un break al Simonei, apoi s-a distantat la 4-1, moment in care Gabi a reusit o zvacnire de orgoliu si a castigat 2 ghemuri consecutiv. Gandul ne ducea la partida cu Badosa cand ea a reusit sa egaleze la 4 si apoi sa se impuna. Nu a fost cazul acum, fiindca Simo a fost calma si a aratat de ce este o jucatoare de temut: s-a “adunat” si a inchis imediat setul inaugural cu 6-3. Gabi nu a reusit sa castige decat arareori duelurile mai lungi de 5-6 lovituri si Simona stia ca daca lungeste punctul il va castiga…

In setul al doilea Simona a condus repede cu 3-0, Gabi devenind descumpanita si nu a mai mirat pe nimeni ca meciul s-a terminat repede.

Acum Simona a urcat pe locul 27, chiar pe 8 in clasamentul pentru turneul campioanelor si trebuie sa traga tare ca sa recupereze punctele pe care sistemul inperfect de stabilire a clasamentului i s-au scazut…

Pe Simona o asteapta un meci tare, cu  tunisianca Ons Jabeur, pe care am vazut-o astazi ca fiind in forma si avand toata Arabia de partea ei. Clasa Simonei ar trebui sa decida jocul, dar va fi cu siguranta un meci tare.