Simona a “imblanzit-o” pe nabadaioasa Daria

bineeChiar nu cred ca era cineva care sa nu-si aminteasca de istoricul meciurilor dintre cele doua fete, Halep si Gavrilova intalnindu-se de doua ori si impartindu-si victoriile.Daca pe zgura rusoaica naturalizata in Australia a castigat la Roma, Simo s-a impus pe hard dar numai dupa ce a cedat un prim set.Ce are Daria si nu au alte fete de varsta ei? Are o mobilitate excelenta, o incapatanare in a salva mingi grele dar si de a ataca in special cu forehandul care poate fi exploziv. De data asta, ea a fost temperata, “imblanzita” de mai experimentata romanca si la un momend dat, chiar dupa cateva secvente excelente din setul al doilea, s-a debusolat , fiindca si Simona si-a ridicat nivelul de joc, iar moscovita nu a mai facut fata.

Simona a aratat o pofta de joc remarcabila, iar eu o pun si pe seama victoriei de la dublu,care i-a adus nu doar acomodarea cu hardul  de la Rogers Cup ci si o autoritate si siguranta suplimentara.Darren Cahill a a vut dreptate cand a pus-o sa joace si dublu, spunandu-i ca un astfel de meci e benefic pentru loviturile specifice, dar mai ales este mai bun decat un antrenament obisnuit.Macar ca Simo asculta acum de cineva si bine a facut, meciul alaturi de Monica Niculescu fiind foarte benefic.

Dupa un inceput normal, ambele fete castigandu-si ghemul propriu, Simona s-a desprins la 3-1, 4-2 si apoi face setul cu inca un break: 6-2 .A avut doar 6 erori nefortate si a facut 8 puncte directe, Daria exact de 3 ori mai mult sau mai putin, dar impresia era de o superioritate chiar mai accentuata. Realizarile sale din acest set au fost umbrite doar de cateva nesesizari ale forehandurilor cros ale rusoaicei, si dand impresia ca nu ajunge la timp in extrema dreapta, lipsindu-i o fractiune de secunda, fiindca cu alergarea in fata ne-am obisnuit a fi greoaie.Simo a servit bine, s-a bazat pe primul serviciu dar si pe al doilea si a lovit puternic, dupa ce si-a reglat tirul…

Setul al doilea a fost cam la fel, chiar daca rusoaica a facut un ghem in plus, iar la un moment dat a aratat ca stia ca va pierde si oricat de expresiva e ea, se imblanzise de tot.”Dresoarea” se chema Simona Halep…