Simona a strunit-o pe nabadaioasa Dayana Yastremska

Recunosc ca m-am temut de acest meci pentru ca Simona nu s-a aratat in prea buna dispozitie de joc, iar ucrainianca este adepta unui joc aspru, mereu cu gandul de a plezni mingea, avand bune lovituri de pe ambele parti ale terenului. Dupa un debut neconcludent, Simona se vede condusa cu 3-0 si tocmai cand eram pe punctul sa zic: “v-am spus eu”, a inceput sa joace mai aproape de valoarea ei si a egalat la 3, apoi la 4, la 5 si reuseste breakul izbavitor la 5-5. Simona a redus drastic numarul greselilor, a ridicat si nivelul serviciilor, dar mai ales a inteles formulele de atac adverse, prinzand mingi pe care scria ”las-o acolo” si trimitandu-le inapoi cu mesajul ca “pe aici nu se trece”…Pe masura ce am inaintat in meci, s-a reglat si reverul in lung de linie, asa ca foarte tanara adversara nu mai stia ce colt sa apere. Puterea de lupta a Simonei este proverbiala, dar astazi ne-a aratat de ce este atat de buna in defensiva. Sa dam ceeace se cuvine si Dayanei, care a sperat, a luptat, pe alocuri a impresionat, dar pana la urma… a capitulat.

Setul al doilea a inceput in sens invers cu primul, Simo a facut repede 3-0 si era clar ca zbaterea ucrainiencei de a egala se lovea de un zid romanesc extrem de bine reglat.Mai tanara sa adversara a reusit sa se apropie la 2-3 dar nu a putut egala, breakul din start devenind cheia setului doi. Meciul s-a terminat cu 7-5, 6-4 si asa cum merita, Simona va juca in sferturi cu cea care era de dorit: Julia Putintseva a eliminat-o pe Elena Rybakina, care astazi a prins o zi foarte slaba.

Simona aduna puncte valoroase pentru lupta spre inaltime dar si pentru a se mentine a doua WTA. Pana acum sunt 190, si daca trece de Yulia va mai adauga inca 160. E bine, poate fi foarte bine, mai ales ca bioritmul ei pe care l-am calculat creste mereu la capitolul fizic dar si emotional.