Simona castiga cu Gracheva dar cu ce costuri?

Meciul a durat o ora si un sfert, dar replica Varvarei a fost puternica in primul set provocand o accidentare a Simonei. La un serviciu, ea a facut o miscare gresita si a simtit durere acuta la spate, in zona lombara. A strans din dinti si dupa interventia fizioterapeutului a continuat sa joace. Setul doi a fost mai scurt si meciul s-a incheiat cu bine: 6-4, 6-2 si Simo avanseaza in sferturi unde o asteapta Jaqueline Cristian…

In aceasta dimineata Simona are timp sa faca niste investigatii pentru a afla gradul accidentarii, si va decide daca va continua sau nu, tinand cont ca ar mai avea de jucat inca 3 meciuri si un ultim turneu, cel de la Linz.

Meciul cu rusoaica de pe locul 81a inceput echilibrat, cu cate un break de fiecare parte, apoi Varvara isi ia serviciul. A urmat o secventa foarte buna a Simonei care reuseste 3 ghemuri la rand luand o optiune serioasa la castigarea setului.A fost 4-2, 5-3 cu servicii foarte bune, si dupa alt ghem al adversarei s-a scris 6-4.

Setul al doilea a consemnat o singura egalitate, la 1, apoi Simo a reusit doua breakuri si a castigat la doi fara mari probleme.

Meciul a fost de uzura, a avut putine faze frumoase, Simona fiind superioara la toate capitolele. La serviciu am consemnat 36-31, iar la  retur 27-14 adunand deci 18 puncte in plus si 4 breakuri fata de doar unul al adversarei.

Sa speram ca astazi vom avea un meci frumos cu Jaqueline, care a aratat o forma deosebita, trecand de Kaja Juvan si Ajla Tomljanovic si se afla in prag de a patrunde in top 100.