Simona castiga la Indian Wells dupa doua seturi diferite…

Ucrainianca Marta Kostyuk a a vut sarcina ingrata de a o intalni pe Simona Halep intr-un moment pe care romanca il astepta cu ardoare si isi urmarea victoria mai mult ca oricand. S-a vazut ca Simo nu a mai jucat prea mult in ultima vreme, si dupa ce a iesit din carti la US Open s-a menajat, s-a casatorit, dar s-a si antrenat atat cat a putut. Meciul de la Indian Wells trebuia castigat fiindca altfel nu primea nici un punct chiar daca era libera in primul tur, si avea nevoie de a-si recastiga increderea si de a incerca sa-si refaca clasamentul.

Ucrainianca de doar 19 ani, un real talent, adepta a jocului in aparare la fel ca si connationala ei Elina Svitolina-Monfils, a stat mereu la conducerea ostilitatilor in primul set conducand mereu dar pierzandu-se in tiebreak in fata experientei adversarei ei. Simo a fost destul de sovaielnica, uneori chiar moale si asteptand sa vina greseala de dincolo de fileu, fiind obligata sa loveasca de mai multe ori pana sa fac punctul.Noroc ca astazi a servit destul de bine si si-a asigurat prelungirea setului al carei final l-a dominat fiind mult mai sigura pe ea. Asadar primul set a fost castigat in tiebreak cu scorul de 7-2.

A urmat setul urmator, in care Simona si-a dat drumul la joc, devenind agresiva, cu mingi lungi stanga-dreapta, cu retururi bune, si cu o liniste evidenta, facand chiar o demonstratie de tenis, fiind activa si reusind sa infranga cerbicia cu care Marta se apara. A fost un sec 6-1 si putea fi chiar mai drastic scorul fiindca si in ghemul cedat a avut 0-30 pe serviciul advers. Ucrainianca a luptat, a pus si cateva scurte de efect, dar s-a predat in fata unei jucatoare care pe masura ce trecea timpul devenea tot mai necrutatoare.

In meciul urmator Simona o va intalni pe Emma Raducanu, daca si aceasta va castiga meciul ei cu Sasnovics, si pentru noi va fi un adevarat regal.

Sa nu uitam de excelenta victorie la dublu, unde Simona si Gabi Ruse au trecut de cuplul Daria Yurak si Andreja Klepac care la ora meciului erau calificate la Turneul Campioanelor! A fost un meci frumos si mai ales folositor fetelor noastre…