Simona Halep e in sferturi la A.O.castigand la Jelena Jankovic

2014 Australian Open - Day 2Chiar imi este greu sa incep reportajul meciului Simonei fiindca nici nu stiu acum la cald ce este mai important: ca a castigat cu JJ si acum are 3-1 in meciuri directe, deci are autoritatea morala sa-i ia locul ?, ca a luat setul decisiv la zero?, ca a reusit sa castige si impotriva lui Andrei Mlendea care a sfatuit-o foarte bine pe Jelena sa atace de cate ori are prilejul?,ca nu mai are in fata pe Sharapova?, ca a egalat performanta Soranei care a atins sferturile la Paris?, ca are sanse mari sa ajunga in semifinala?

Calitatea  ei cea mai mare a devenit acea incredere in fortele sale, in loviturile sale decisive (chiar daca de cateva ori a ratat puncte sigure), reusind nu numai sa se remonteze dupa o perioada mai slaba din meci ci pur si simplu sa reduca la tacere adversara. Sa poti sa faci asta impotriva unei sarboaice care mai are ca antrenor pe fostul tau antrenor , chiar este o performanta in sine. Jelena a jucat bine astazi, cu destule momente de superioritate tactica evidenta, doar ca in setul decisiv dupa ce si-a pierdut primul ghem care a durat foarte mult nu  a mai putut tine pasul cu Simona care a venit peste ea ca un tavalug.Acest set aproape perfect al romancei ne-a aratat cat de mare este potentialul sau si fetele din fata ei in clasament ( JJ, Kerber sau Errani , chiar si Kvitova ) nu au demonstrat acum nimic in plus.

In fata Simonei se deschide perspectiva semifinalei fiindca Domi Cibulkova a mai detonat o “bomba” eliminand-o pe Sharapova cu 3-6, 6-4, 6-1, chiar daca rusoaica a avut probleme fizice declarate.Simona mi se pare foarte bine pregatita fizic si poate aborda meciul cu slovaca increzatoare dar va trebui sa scada erorile si sa fie  foarte atenta.Dominica are un stil asemanator si e mare luptatoare daca nu are fizic impresionant, si aici fetele sunt din nou cam egale.

Meciul a avut 3 seturi distincte. In primul s-a jucat binisor de ambele parti, apoi Simona a intrat intr-o expectativa de neinteles si a pierdut setul doi, iar ultimul, dupa acel prim ghem  care s-a dovedit a fi chiar decisiv, a avut un singur sens.

Jelena a deschis”balul” si chiar daca Simona a avut minge de break cu un forehand exploziv, au urmat insa de 3 greseli romanesti.Simona egaleaza si apoi face primul break al meciului cu retururi bune dar mai ales cu 2 passinguri perfecte.Simona se desprinde la 3-1 inchizand ghemul 4 cu un backhand long-line superb la care adevrsara doar a asistat.

Credeam ca Simona s-a desprins, mai ales ca a si jucat inteligent, dar iata ca sarboaica egaleaza la 3, dupa ce Simona a avut 30-0, iar la 30 egal are mingea in racheta la 2 metri de fileu si greseste cand Jelena se uita la lovitura.A fost o ratare care putea costa mentalul mai ales ca lasa ghemul cu o dubla greseala alarmanta.Sarboaica isi demasca tactica, jucand destul de mult pe backhandul Simonei dar mai ales venind des la fileu si aratand ca are voleu sigur, fiindca Simona nu reuseste sa o paseze si in tot meciul a dat doar un singur lob din proprie initiativa.Nici vorba de timorare, Simona face ghemul ei la zerosi un break la zero, profitand de greselile Jelenei.Simona a servit pentru set, dar s-a vazut in fata unei mingi de break fiindca Jelena a stapanit fileul si face un voleu stop excelent.Acum sarboaica greseste de 3 ori la rand nefortat si setul se scrie cu 6-4 pentru Halep.

Setul al doilea a fost destul de slab jucat de Simona care parca doreste sa o ajunga in statistica pe Jelena la capitolul greseli nefortate.Jankovic va conduce cu scorul de 5-2atacand permanent si inchide setul cu un 6-2 ingrijorator. Jocul Simonei nu s-a legat deloc in aceasta perioada, si nu scorul a deranjat cat lipsa de initiativa si chiar retragere in aparare, care nu arata deloc bine. Noi care o umarim cu atata atentie stim ca decisivul devine specialitatea sa si nu oricum, multe dintre adversarele ei de pana acum au fost depasite complet.Stim ca meciurilor cu JJ ne arata ca setul 3 e bine sustinut de sarboaica .

Setul trei a inceput cu JJ la serviciu si acum s-a disputat ghemul meciului fiindca a fost extrem de lung ( pe ecran a aparut cifra 18 in dreptul minutelor), chiar cat un set din alte meciuri. Dupa 5 egalitati, 2 avantaje sarbesti si 4 romanesti, Simona face break-ul care ii aduce liniste dar mai ales rasuflare accelerata a advresarei.Jelena devine nervoasa , nu mai gaseste terenul si Simo face ghemul la zero, apoi inca un break, reparand din mers forehandul mai ezitant de pana atunci, jucand stanga-dreapta controland punctele , si reusind un passing din alergare cu forehandul in cros, care a lasat pe toata lumea cu gura cascata.Ce a urmat? Alt ghem la zero cu lovituri mai lungi cu un serviu care parca a inceput sa conteze si JJ se uita naucita la scorul care arata 0-4.Cred ca atunci a inteles ca nimic nu se mai poate face cu atat mai mult cu cat cea din fata ei a devenit necrutatoare si nu mai gresea deloc. Simona returneaza  impecabilsi face al treilea break asistand la o dubla gresela care spunea totul: sarboaica era depasita.Ultimul ghem se castiga chiar daca de la 0-30 cu doua cadouri ale Simonei, dupa care ea face 4 puncte, si asistam la un passing superb, la un forehand in cros foarte ascutit si la un rever in lungul liniei atat de drag ei si chiar si  noua.Minunata victorie, mai ales ca Jelena este acum pe locul 8, asa ca spre in fata calea este deschisa.