Simona Halep este in semifinala la Wimbledon

simo si iarba verdeDupa cateva minute de crispare, timp in care a fost condusa cu 3-0 si 4-1 de Lisicki, Simona a intrat in meci si a reusit egalarea la 4, dupa care nu a mai lasat nici un ghem adversarei. Asadar ea a reusit11 ghemuri consecutive si a castigat si setul doi fara nici o problema. Sa invingi in sferturi intr-un mare slem cu 6-3, 6-0, trebuie ca ai jucat foarte bine, si aici chiar gresim, fiindca Simona a jucat perfect, cu realizari incredibile, uluitoare in fata unei adversare devenita complet depasita.

La asemenea scor nici nu mai au insemnatate cifrele statistice, Simona reusind puncte de senzatie, a pus mingea unde a vrut si din orice pozitie, uluind pe toata lumea. Acum site-urile de specialitate au mari probleme in a gasi superlativele care sa caracterizeze prestatia ei, mai ales ca in fata avea o jucatoare cu o forta extraordinara, cu un serviciu de temut si cu o arma speciala, am numit scurta. Nimic nu a mai contat din momentul in care Simona si-a luat breakul inapoi si a lovit necrutatoare, mai ales serviciile nr.2 ale Sabinei care si-a iesit din mana complet dupa ce a pierdut setul.

Simona a mai facut vreo 10 puncte senzationale, care vor umple internetul cu frumusetea lor si chiar ultimul din meci a fost o mostra de inteligenta, rapiditate si precizie, chiar daca Sabine a jucat si ea excelent. Simona a ajuns sa joace la un nivel extraordinar, peste locul ocupat acum si sunt absolut sigur ca in viitorul destul de apropiat romanca noastra va fi numarul 1 mondial. De drept, de fapt si de varsta, fiindca la 22 de ani este senzational ce reuseste sa faca.

Meciul din semifinala va fi cu Eugenie Bouchard, care si ea a jucat foarte bine, din cate am reusit sa vedem, fiindca si acel meci jucat in paralel s-a terminat destul de repede dupa cel al Simonei. La canadianca a impresionat cam totul, dar si ea se poate pierde daca nu este precisa un meci intreg. A scapat si ea o serie de ghemuri desi a condus cu 4-1 si serviciul, dar finalmente, vlaguita, Angelique a cedat.

Asadar urmeaza un meci al tinerelor campioane, care impreuna nu au varsta japonezei Kimiko Date-Krum, ca sa intelegeti cat de teribile sunt.

Simona a reusit ceeace nici o alta romanca nu a putut face si nici nu cred ca in viitorul apropiat vom fi martori la asa ceva. Doar ea isi poate intrece recordurile si ridica stacheta impresionant de sus.