Simona Halep incepe in ritm de mars la Australian Open

s i m oCe se poate spune despre un meci in care scorul final este 6-0, 6-1? Invingatoarea nu a stat nici oclipa la “discutie” cu invinsa, diferenta de clasa s-a vazut inca de la inceput, adversara a fost prea timorata stiind cu cine joaca, invingatoarea a dorit sa stearga ultima impresie lasata fanilor, si mai ales a aplicat perfect planul tactic general, ma refer la cel cu bataie lunga intr-un astfel de gen de turneu.Cate putin din toate, aveau sa faca diferenta, una normala intre locul 11 si 119. Marii favoriti nu cedeaza niciun set in primele 2-3 tururi si isi conserva energia pentru un parcurs ideal de 7 meciuri, asa ca si Simona  a stat pe terenul incins la cca 50 de grade (39 la umbra) cat avea suprafata de joc. Meciul a durat doar 53 de minute, iar primul set a fost extrem de scurt, 18 minute in care Simona a lasat doar 8 puncte!

Adversara Simonei, poloneza Piter care are o dreapta performanta nu s-a prea vazut si a cedat rapid, aflata in fata unei jucatoare din alta “liga” si a usurat deseori sarcina Simonei.De fapt ea nu si-a castigat serviciul  decat o data si ghemul facut a fost abea al 8-lea jucat, cand si Simona a mai “inmuiat-o” putin.

Scorul general a fost de 52-24 puncte, 5-0 la break-uri din 9 sanse, cu 13-5 la mingi direct castigatoare.La erori nefortate diferenta a fost de 10 puncte si (15-25) si asta spune totul despre seriozitatea cu care Simona a bordat meciul.

In turul urmator Simona o va avea in fata pe americanca de origine ucrainiana, Varvara Lepchenko, care are un joc destul de solid, dar nu are nici expolozie si nici ritm ca sa nu spun viteza de deplasare.Vorbind strict speculativ, probabil ca Varvara va izbuti mai multe puncte decat Katarzyna, dar mai mult ca sigur ca in turul al treilea va avnsa Simona unde se va intalni cu Marina Erakovic, care astazi a eliminat-o neasteptat pe Sorana Cirstea, dar nici ea nu pare o adversara pe masura …

Dupa 3 meciuri incheiate Romania conduce “restul lumii” cu 2-1…