Simona Halep scapa de tensiuni si neancredere si castiga primul meci la Beijing

simo autografDupa cateva meciuri mai sovaielnice, cu 4 infrangeri nescontate, Simona se regaseste la Beijing si reuseste un prim meci destul de bun.Drept sa spun mi-a cam fost teama de cehoaica Barbora Zahlavova-Strychova, capabila si de victorii la jucatoare din primele 10, aflata acum la cel mai bun moment al carierei, dar si tinand seama ca Simona a strabatutu o saptamana lunga si apasatoare, chiar daca a sarbatorit si aniversarea zilei sale de nastere.

Pana la urma totul s-a limpezit, au mers destul de bine si loviturile, a avut si incredere ca va castiga setul doi, desi cehoaica a egalat mereu pana la 4-4. Dupa ghemul 9, luat cu destule emotii, fiindca Barbora a avut minge de break si chiar m-am temut de un eventual 4-5, Simona s-a impus.

Primul set a fost castigat rapid si foarte autoritar, cu 6 ghemuri la rand, pornind de la 0-1. In setul al doilea Simona nu a mai fortat, sau poate si cehoaica a inteles cum joaca romanca, si asa s-a ajuns ca meciul sa dureze o ora si jumatate.

Singurul lucru ingrijorator a fost din nou serviciul, fiindca primul a intrat cu un procentaj de sub 50 %, ceeace de la o jucatoare de locul 2 in lume nu se prea admite. Din pacate de cca 1 an auzim ca Simona lucreaza la serviciu, dar nu se prea vede.

Pot spune ca acum Simona fiind mai calma, poate aborda mai linistita meciul urmator cu o adversara din a doua suta valorica, Liu Zhu, care a beneficiat de abandonul rusoaicei Anastasya Pavlyucenkova si va gasi din nou drumul spre victorie.