Simona Halep socheaza la Australian Open

simona-halep doarTCum sa o apreciem pe Simona: dupa un prim set slab in care de multe ori a fost depasita clar, sau dupa demonstratia de forta din seturile doi si trei in care a fost singura pe teren, dar adversara era complet distrusa de caldura?

Primul set a inceput si apoi a continuat ingrozitor, romanca fiind condusa cu 4-0 si nu se intrevedea nimic imbucurator. Faptul ca Lepchenko are un antebrat tare care ii permite lovituri rapide,  surprinzatoare ca directie si forta si joaca neasteptat de agresiv, faptul ca este stangace a contat atat de mult?

In calitate de locul 11 mondial nu ai voie sa fii dominat in asemenea mod de jucatoarea nr.50! Noroc ca acest sport are un regulament genial, care stie exact care sunt capacitatile de efort si de exprimare ale unui jucator, si astfel, totul poate sa se reia de la capat dar in alt registru, pe alte coordonate.Simona, fara antrenor, si-a dat seama ca va pierde meciul daca nu se reculege,   daca nu-si va  schimba stilul  de joc ( prea imobil pana atunci) si are timp sa recupereze, sa ia avans si apoi sa castige in stil de mare campioana.Trebuie spus, ca sa respectam adevarul,  ca Lepchenko a fost extrem de defavorizata de caldura ( dar asta e treaba ei), timp in care Simona nu prea avea treaba cu acest aspect, probabil fiindca si la Constanta sunt veri toride si cu 40 de grade la umbra…

Dupa inceputul rau, Simona reuseste sa faca 4 ghemuri, in care a adunat destule informatii  si chiar daca a pierdut setul cu 4-6, a stiut exact ce are de facut.Daca nu rata o minge de ghem si meci la 5-0 in setul decisiv, s-ar fi scris un 12-0 incredibil dupa cum a inceput meciul, dar perfect real dupa cum a continuat.

Personal sper ca aceasta partida va avea importanta in economia turneului, aratand Simonei pericolele care pot aparea daca un meci nu este abordat ca lumea inca de la inceput…Sigur ca in turul urmator beneficiaza de jocul rezultatelor, Erakovic a eliminat-o pe Sorana si apoi si ea a pierdut la Zaryna Dias,  si se pare ca va avea un meci la indemana, dar atentia trebuie sa fie mare, meciul sa fie scurt, energia cosumata sa fie minimaa  fiindca la orizont se arata Jelena Jankovic, cu al sau Mlendea antrenor, care stie toate sectretele Simonei.

Halep vs. Lepchenko  4-6, 6-0, 6-1