Simona inca nu o poate bate pe Serena

583143-halepInainte de marele meci, Simona Halep a afirmat ca la ora asta nu se oate compara cu Serena care este foarte puternica pe toate planurile, dar ea isi joaca jocul, isi satisface placerea de a juca tenis si incearca sa urce in clasament cat se poate in fiecare turneu.

La Cincinnati, turul al treilea se recompenseaza cu 225 de puncte si Simona a urcat pe locul 23, ceeace pentru doar o saptamana inainte de US-OPEN este excelent.Victoriile la Hsieh, Bartoli si la Samantha Stosur, la care se aduna cele de la Roma, din Germania, Ungaria si  Olanda o fac increzatoare pentru hardul de la New-York.Acolo Simo trebuie sa ajunga in varf de forma, pentru ca punctele din primele 3 tururi o pot aduce in top 20.Saptaman viitoare la New Haven, Simo va juca in primul tur cu Daniela Hantuchova care a primit un wild card si apoi cu invingatoarea dintre Carla Suarez Navaro si Roberta Vinci.In caz de victorie o asteapta Sara Errani, cea care abea fusese invinsa de compatrioata sa Roberta Vinci. Simona poate urca si mai sus dar sa nu ne grabim si sa o faca pas cu pas.

Meciul nu a semanat prea mult cu cel de la Roma, chiar daca un set a fost 6-0, pentru ca in cel de al doilea Simo si-a gasit ritmul, a castigat patru ghemuri printre care si un break, dar cum hardul este specialitatea Serenei, nici nu este de mirare faptul ca scorul a fost 6-0, 6-4.

In primul set, Simona nu a prea jucat si chiar nu inteleg cum de a facut doar 6 puncte in 6 ghemuri.Poate ca cele 4 duble greseli ale ei fata de cei 4 asi ai americancei sa fie o explicatie.Niciodata crisparea nu va avea castig de cauza in fata relaxarii…Seriozitatea Serenei se vede si din faptul ca nu o lasa pe Simo de sub presiune, nu se incurca deloc, ca sa nu fie cumva surprinsa si trage tare ca sa castige fiecare punct.

In setul al doilea dup un alt ghem alb al Serenei, Simo reuseste si ea sa castige un ghem egaland pe tabela de punctaj si venindu-i un pic inima la loc.   Serena se distanteaza la 3-1 dar Simo face rebreak si chiar egaleaza la 3, apoi la 4, dar la 4-5 isi pierde serviciul, chiar cu o dubla greseala la ultimul punct. A fost un set jucat mai curajos, care poate prevesti un alt meci mult mai strans.