Simona o “iarta” pe Marion

simona halepCum poti spune altfel, cand Simona Halep pierde primul set la 2 mingi si in al doilea are 3 mingi de set, apoi pierde tiebreak-ul la 6?

Frantuzoaica Marion Bartoli, nimeni alta decat jucatoarea de pe locul 7, a trait emotii puternice pana sa castige in fata Simonei. Ea nu a fost superioara decat la capitolul stapanire de sine, fiindca a stiut sa faca punctele principale, a salvat 8 puncte de break, pana sa piarda alte 3, a salvat 3 mingi de set, iar ea a reusit 4 break-uri din doar 5 ocazii!

Simona s-a descurcat foarte bine contra unei jucatoare care nu straluceste prin forta fizica, doar ca la ea, forta mentala este perfect consolidata.

Parerea de rau pentru scaparea victoriei cred ca a umplut paharul si cred ca ar fi momentul ca Simo sa castige ce este de castigat, indiferent in fata oricui, oricand.

Am mai spus-o, ea nu are de ce sa se simta mai prejos decat eventual in fata a doua-trei jucatoare, restul pot fi batute si in nici un caz “iertate”.Cu o victorie astazi, ascensiunea Simonei ar fi fost consistenta, dar o pasuim fiindca incepand cu turneul viitor de la Charleston, incepe sezonul de zgura, si ne aducem aminte cu placere de cele doua finale de la Fes, sau Roma si Paris, unde  “bombardierele” nu se simt prea… bine.

Antrenorul Firicel Tomai trebuie sa reuseasca sa-i elimine tracul din fata victoriei, sa creada mai mult in ea, fiindca nimeni nu i-a bagat in sac punctele adunat pana la 3 mingi de set, au fost de ea facute si doar o minge mai trebuia obtinuta pentru a-si adjudeca un set sau poate un meci.

In primul set, adversarele nu s-au putut desprinde pana la 4-4, dar acum, Marion isi castiga ghemul, iar Simona, nu. A fost unicul break care s-a petrecut, si Bartoli castiga setul, care nu se anunta deloc pierdut pentru Simo

Setul al doilea, a fost invers cu ceeace s-a petrecut in meciul cu Petrova: Simona ne-a purtat intai pe aripile satisfactiei, conducand cu 5-2, si servind de doua ori pentru set, pana sa fie egalata, si aducandu-ne cu picioarele pe pamnant. Degaba am consemnat 3 mingi de set. In loc sa faca 6-2 sau macar 6-4, Simona se lupta pentru a intra in tiebreak, unde salveaza 2 mingi de meci, dar la a treia a cedat…

Spuneam si in comentariile meciurilor Soranei si ale Monicai, ca a cam trecut timpul tatonarilor si respectului fata de jucatoarele din top 20 sau 10.E cazul sa le luam fata, sa simta si ele emotiile esecului, sa se piarda si ele in fata unei iminente eliminari, noi fiind mai tupeiste, mai hotarate!