Simona o invinge pe Karolina si avem 2-1

Meciul de gala al intalnirii din Fed Cup dintre Cehia si Romania a fost programat in ziua a doua conform cu regulamentul competitiei. Simona a tot amintit de faptul ca a pierdut la Cluj in fata Karolinei si ar fi bucuroasa daca ar egala scorul. In WTA ea are un avans clar si recunoscut cu sportivitate de adversara, conducand cu 6-1. Cum in prima zi ambele campioane si-au respectat blazonul, era de asteptat un meci tare, echilibrat, care devenea decisiv pentru calificarea in semifinala prestigioasei competitii. Cum Cehia a castigat trofeul de 6 ori in ultimii 8 ani era clar cat de presate erau fetele noastre inainte de meci.Ostrava care a adus gazdelor doar victorii a vazut la lucru cam tot ce are mai bun tenisul feminin mondial si acum au vazut-o si pe Simona Halep, cea care a stat 64 de spatamani pe fotoliul de lidera mondiala, cea pentru care jucatoarele din Cehia au un mare respect.

Marea noastra campionaa nu a pierdut ocazia de a face 2 puncte si sa produca suspansul care a planat mereu de-a lungul celor doua zile.Simo s-a impus cu scorul de 6-4,5-7,6-4 facand sa creasca sperantele de calificare ale echipei. Ea incepe perfect cu un break dar nu-l poate confirma, pierzand si ea ghemul pe serviciu.S-a mers cap la cap pana la 4-4 cand Simo face break-ul decisiv, profitand si de greselile cehoaicei care s-a aratat emotionata.Simona a servit pentru set si a avut 40-0, dar s-a vazut egalata, ramanand pasiva si asteptand greseala adversa care nu a mai venit, pentru ca finalmente Simona sa se hotareasca sa atace  si sa ia fraiele jocului in mana: reuseste un backhand in lung de linie din alergare si un forehand invers in lung de linie.Setul al doilea a fost la fel de echilibrat chiar daca cehoaica a condus cu 4-1.Simona se mobilizeaza si vine la 3-4 dar cu serviciul nu reuseste egalarea, dar continua sa creada in sansa ei si va egala la 5.Nu reuseste sa duca setul in tiebreak si se vede impinsa in decisiv.E clar ca serviciul nu a prea mers,  a dat si cateva retururi moi si a fost pedepsitasi, sau a gresit cand era sigura ca face punctul. Asa s-a ajuns in setul 3, in care nu mai era loc de intors, in care Simona a aratat clasa ei, reusind sa faca break in ghemul 5 distantandu-se la 4-2, 5-3 si chiar daca are minge de meci la 5-3, inchide setul cu ghemul 10 si meciul, reusind un ghem de atac, la care s-a adaugat si un as.

A fost un meci al contrastelor cu multe greseli de fiecare parte dar si cu lovituri senzationale.Din nou retururile au facut diferenta, reusind 7 break-uri din 20 (!) de sanse, dar cele 38 de erori mi se par cam multe, chiar si in 3 seturi…