Simona obtine o victorie logica fara sa forteze…

Dupa teribila inclestare din meciul cu Victorija Golubic, care a durat peste 2 ore si jumatate, cu un consum nervos intens, Simona avea nevoie de o intalnire scurta, o victorie usoara care sa-i pastreze cat de cat intacte rezervele de energie. Asa s-a si intamplat in meciul cu tanara chinezoaica Qinwen Zheng, aflata pe locul 126, care la 19 ani a reusit intrarea pe tablou dupa doua victorii in calificari si urmate de alte 3, dintre care a impresionat cea impotriva Verei Zvonareva. Nu se anunta un meci facil, dar contam pe experienta Simonei, care a demonstrat o data in plus ca sta bine cu …tactica. Ea a reusit sa lungeasca punctele, sa o alerge pe chinezoaica si sa o faca sa loveasca din pozitii incomode, obligand-o la greseala. Era bine gandit fiindca aceasta avea toate loviturile bine insusite si explozie in brat (vezi nenumaratele servicii trimise cu cca 180 km pe ora), alaturi de o buna deplasare. Simona a jucat solid, urmarind doar scorul, carea a curs mereu in favoarea ei. A fost bine ca ea nu si-a pierdut niciodata serviciul si cele 4 breakuri reusite au condus la o victorie clara si scurta, 6-3, 6-2.

Primul set incepe cu un break al Simonei pe care il confirma, si s-a mers normal pana la scorul de 5-3, cand a reusit inca un break si s-a consemnat 6-3.A fost bine ca a inceput sa serveasca ea in setul al doileape care l-a castigat si mai autoritar,  dupa alte doua breakuri. Simo nu a dat nici un as, dar a servit atent si nu facut nicio dubla greseala si chiar daca a acordat 5 sanse de break adversarei, le-a salvat pe toate…

Simo a urcat pe locul 15, si daca va castiga finala se va afla in coasta japonezei Naomi Osaka, pe care ar putea-o intrece dupa urmatorul turneu de la Sydney…

Finala asteptata chiar impotriva fostei lidere mondiale Osaka nu se va mai disputa fiindca aceasta nu s-a prezentat in meciul contra rusoaicei Veronica Kudermetova, care a urcat in ultimul act si pe care Simona a invins-o de doua ori in anul care a trecut, ultima oara chiar la Moscova.

Succes Simo pentru al 23-lea trofeu al carierei!