Simona reia sirul victoriilor

Dupa un tur liber in marele turneu californian, Simona s-a confruntat cu rusoaica Alexandrova, cu care are un scor egal, 2-2, gandindu-ne la meciurile anterioare. Era destul sa devenim ingrijorati, mai ales ca pauza de dupa turneele arabe a fost din nou destul de lunga.

A fost un meci de lupta, cam saracacios in realizari deosebite, vazandu-se clar ca Simo a fost tintita spre victorie, chiar daca a avut si momente slabe. Uneori mi se parea ca meciul a fost “cenusiu”, am mai si rabdat un set pierdut, si parca nici la finalul victorios nu ma simteam destul de sigur ca jucatoare noastra este din nou pe calea cea buna.

Asadar Halep-Alexandrova 6-2, 4-6, 6-2, si poate doar acomodarea cu terenul sa se treaca la beneficiu, poate si verificarea conditiei fizice. Meciul urmator impotriva americancei Cori Gauff este mult mai dificil, dar cred ca o poate “struni”  pe tanara adversara. Daca o va depasi, iar Sorana va trece de Kalinskaia (victorie la Cornet), vom avea un meci atat de mult asteptat, care pe Sorana o prinde in varf de forma…Invingatoarea dintre ele ar putea-o intalni in fine pe Emma Raducanu, de atatea ori eviatata, bine inteles daca Emma invinge pe Martici si Samsonova…

Meciul a inceput cu un break la zero si in cateva minute Simona conducea deja cu 2-0. Dupa un ghem al rusoaicei, Simo se distanteaza la 5-1 si inchide setul cu scorul de 6-2.In setul al doilea cele doua jucatoare au mers cap la cap pana la 4-4, si fiindca Simo nu a mai reusit egalarea la 5, setul s-a pierdut. Intr-o atmosfera frumoasa cu vreme perfecta (22 grade), Simo a abordat decisivul increzatoare, si a inceput la fel ca la debutul meciului, cu un break,iar dupa 2-0, a condus cu 4-1.Din pacate isi pierde ghemul datorita si celor doua duble greseli, dar strange bine racheta si face 6-2. A urmat un nou break (rusoaica a adunat 14 duble), iar ultimul ghem s-a castigat la zero cu servicii perfecte, fara comentarii.

Simona a urcat pe locul 23 si daca trece de Cori va ajunge pe 22, sperand sa urce in continuare, mai ales ca pe partea sa de tablou au fost aliminate Pliskova, Svitolina si Muguruza, fara sa mai socotim ca Barbora Krejcikova s-a retras…