Simona reuseste o victorie confortabila dar fara stralucire

Si nu am spus-o pentru ca Simona are la activ o victorie cu 12-0 in fata Anastasiei Sevastova ci pentru ca au fost destule momente de chin, cu o jucatoare care era clar ca s-a temut de acest meci.Letona a declarat ca stie ce are de facut si ca va ataca, dar isteata cum este, declaratia ei a fost doar o perdea de fum, ea nici n-avand un astfel de joc.Ceeace a facut bine si fara mari eforturi a fost sa puna mingea lung de 2-3 ori si apoi venea scurta inevitabil. Am stiut ca se va intampla asa si am fost atent la numarul stopurilor: au fost 19, 8 in primul set si 11 in al doilea, cand Anastasia incerca sa destabilizeze jocul Simonei, care devenea autoritar. Simona a prins cateva scurte, si spre bucuria noastra si surpriza letonei a pus contra scurta care desigur ramanea fara replica.

Din pacate Simona a facut din nou un numar mare de greseli nefortate (28), enervandu-l si pe Cahill, care a venit la banca si tonul sau dezvaluia starea sa de iritare. Era clar ca Simo trebuia sa pistoneze reverul advers, dar de acolo veneau si scurtele, asa ca trebuia sa loveasca ori mai tare ori mai lung.Ca si alta data, Simona nu reuseste sa se replieze spre dreapta si e de multe ori surprinsa si nu ajunge la forehandurile cros adverse, ceeace creaza frustrare. Ea a facut totusi un joc multumitor, nu s-a prea intrebuintat fizic , dar cu acest nivel va avea mult de furca sau cu Konta sau cu Cibulkova, una din ele fiind adversara din sferturi.

A fost un meci cu multe secvente clare: 2 ghemuri de inceput pentru Simo, apoi 4 ghemuri ale Sevastovei, si din nou o serie de 4 ghemuri cu care s-a inchis setul si extinsa in setul al doilea cu alte 3 ghemuri, deci 7 la rand. Acum Sevastova face doua ghemuri consecutive dar Halep raspunde la fel si scorul devine 5-2, iar dupa 5-3, meciul s-a incheiat. Halep-Sevastova 6-4, 6-3, cu superioritate evidenta, dar la inceput cand Simona a intrat in jocul lent al letonei au fost destule probleme. Sevastova are mersul incet, calm, te adoarme, ca apoi sa surprinda cu contre sau scurte.Nu degeaba a ajuns in top 20…

Asteptam acum un joc pe masura locului 2 in lume, care sa emita pretentii la fotoliul de lider…