Simona reuseste victoria cu Lesia jucand doar acceptabil

Fiindca ne pasa, suferim alaturi de Simo (chiar daca ea sustine ca e bine fizic), dar nu prea pare, dar o intelegem perfect.Sa joci 8 meciuri in 10 zile este extrem de greu, si inca pe 3 suprafete diferite si la temperaturi diverse…Simona trebuie sa se recupereze cat poate de bine ca pana la meciul cu trofeul pe masa ar mai avea de jucat cu Bencic in sferturi, probabil cu Svitolina in semi si cu invingatoarea dintre Pliskova si Kvitova in finala. Sunt nume grele, jucatoare de mare valoare, doar ca perspectiva cuceririi “corabiei” ii va aduce si locul 1 live inainte de Indian Wells.

Astazi a avut suficiente momente in care si daca ceda nimeni nu o acuza, doar ca ambitia ei este teribila si reusita pe masura. Ucrainianca Lesia Tsurenko abea si-a analizat infrangerea de la Doha si iata ca a dat din nou peste Simona. Meciul a fost chiar surprinzator, fiindca in ciuda asteptarilor, Lesia a inteles ca trebuie sa catige cu armele Simonei, adica sa reuseasca sa faca puncte dupa raliuri lungi si de multe ori chiar a reusit.Ea a rezistat cu bine la acest fel de joc, doar ca noi am suferit vazand ca punctele intarziau, insa resursele scadeau…Pana la urma tot valoarea a primat si Simona a beneficiat si ea de oboseala adversarei, care a alergat parca mai mult ca alta data.Scorul de 6-3, 7-5, arata ca jocul a fost strans, dar Simona a avut din nou serii de puncte (cel mai multe -12), care au descurajat partea adversa

Meciul a durat 80 de minute, in care Simona a fost superioara de la inceput pana la final.Ea a reusit sa punctezede 65 de ori fata de doar 46, in mod egal la serviciu si la retur (32-33), a facut  7 breakuri dar a lasat din nou prea multe servicii proprii, 4 din 4 ocazii pe care nu le-a putut salva.

In meciul cu Belinda Bencic din sferturi va trebui sa incerce sa preia initiativa de la inceput, elvetianca fiind o jucatoare de moral, care nu trebuie lasata sa conduca. Ar mai trebui sa joace plasat si poate cu mai multe contrepied-uri, masivitatea adversarei poate fi un avantaj…In rest, o alta lupta, un alt obiectiv care trebuie depasit, fiindca miza sunt cele 160 de puncte atat de necesare…