Simona se regaseste si aduce egalarea in meciul cu Anglia

halep-australian-open doarTDupa surpriza neplacuta din partea Soranei care a pierdut din nou in fata englezoaicei Heather Watson ( care acum se afla pe pozitia 162), chiar nu mai era loc de vreo alta nereusita.De data asta Simona a reusit un meci mult mai bun, in fata primei rachete adversare, Johanna  Konta, care la ora asta se afla pe locul 118 si care in acest an a reusit o singura victorie din 5 meciuri, in ptimul tur al calificarilor de la Australian Open. Desigur ca ea nu putea emite pretentii in fata Simonei, asa ca si realmente meciul a fost la discretia romancei.

In primul set Simona a jucat bine, atent si l-a castigat cu 6-1, si se parea ca meciul va decurge la fel si in continuare. In al doilea set englezoaica a jucat mai degajat si a reusit cateva puncte de efect dar mai ales a castigat 4 ghemuri.Simona a reusit break-ul la 3-2 si a facut chiar 5-2, dar la 5-3 si-a pierdut serviciul!Cand Konta servea pentru egalare ( asta ne mai trebuia…) Simona a reusit al doile abreak si setul s-a incheiat cu scorul de 6-4.

Din nou vom avea emotii pana la capat si din nou Irina Begu si Monica Niculescu sunt cele care trebuie sa faca diferenta.Daca dna Murray va pune in teren perechea Rae – Watson  va avea o soarta cruda fiindca in fata fetelor noastre nu poti aseza o jucatoare fara experienta si alta obosita dupa 2 ore si jumatate de alergare in meciul cu Sorana.

Maine vom juca impotriva Letoniei, care astazi a jucat curajos impotriva Ungariei castigand un meci la simplu si tinand piept unguroaicelor la dublu.

Deisgur ca pornim cu prima sansa si poate ca ar trebui ca Sorana sa fie odihnita, linistita si apta pentru meciul de duminica ce  va fi decisiv, probabil cu Ucraina