Sorana Cirstea are ambitii mari la Guanghzou ?

soranaOare Sorana noastra are ambitii mari in China? Ea si-a propus sa castige turneul de la Guanghzou la care este favorita 3? Dupa primele doua meciuri asa s-ar parea… Ne-am obisnuit cu turnee castigate…

In turul intai, Sorana a trecut de chinezoaica Hu Yue-Yue venita din calificari cu 6-2, 7-5, fara sa se intrebuinteze prea mult, iar astazi, in turul secund a invins alta chinezoaica, Duan Ying- Ying cu 6-1, 7-6. De data aceasta meciul a diferit de cel dinainte cu ceva, si anume: in setul al doilea Sorana a fost mereu intr-o cursa de urmarire a adversarei care a facut rapid un break.A fost chiar surprinzator fiindca in primul set Sorana a punctat dublu fata de adversar sa ( 33-17) si a servit excelent. Asadar dupa 1-3 s-a ajuns la 3-5 si abea aici a reusit romanca sa se manifeste la valoarea ei, facand break-ul la a 4-a minge, anuland si o minge de set a adversarei. Evident ca Sorana a egalat la 5 si asa s-a ajuns in tiebreak. Aici s-a intamplat ceeace le doresc tuturor romancelor sa pateasca si evident mie care urmaresc emotionat toate tiebreak-urile lor: Sorana a castigat acest ghem decisiv cu 7 la zero!

Uimitor, mai ales ca ultimele 3-4 ghemuri au fost foarte disputate…Cine sa le mai inteleaga pe fete?

In sferturi de finala Sorana se va intalni cu Alize Cornet si indraznesc sa spun ca are prima sansa, nu numai pentru ca este favorita 3, si trebuie sa intre in semifinala dar si pentru ca in ultima vreme frantuzioaica nu a prea jucat grozav. Sa ne amintim ca Irina a invins-o la Tashkent cu 6-4, 6-1. Pana acum Sorana are stranse 70 de puncte, daca o invinge pe Cornet va mai adauga 60, si cu cele 130 se va urca in clasament.

De notat este faptul ca daca va castiga turneul Sorana va intra in top 20!! Nu ar fi nimic neasteptat…