Sorana Cirstea castiga la Wimbledon cu mari emotii

s o r a n aDupa tragerea la sorti a primului tur de la Wimbledon era clar ca Sorana Cirstea este favorita in fata elvetiencei Stefanie Voegele. Nu a fost deloc un meci usor, o data pentru ca elvetianca este in progres (locul 51), pe urma pentru ca ea a constientizat ca trebuie sa joace curajos fiindca oricum nu are ce pierde, dar si pentru ca dupa luni de zile pe zgura, iarba produce destule surprize. Nu am pus in balanta si faptul a intr-o zi nefasta Sorana poate face cadou victoria oricui, desi  terenul rapid ii avantajeaza romancei trasoarele. Cineva spunea ca Sorana a jucat “agresiv-controlat” ceeace nu prea cred findca numarul mare de erori nefortate nu vin din joc controlat ci din dorinta de a face punct direct, de a “distruge” increderea in joc a adversarei. Chiar daca nu a spus, Sorana o imita pe Maria Sharapova si este drept ca daca jocu-i merge, poate invinge si jucatoare de top ten.

Sa o luam pe Sorana asa cum este, cu rele dar mai ales cu bune si sa-i dorim un parcurs mai lung decat anul trecut (ca sa puncteze peste turul 3) sa intre in top 20 si sa se fereasca din calea Simonei care se straduieste sa o ajunga. In aces fel, ambele noastre jucatoare vor urca si se vor impune. Daca Simona venea mai devreme in top 32, putea fi si ea favorita si nu avea nevoie de un meci cu Na Li in turul doi…

In primul set, Voegele a profitat de startul mai greoi al Soranei (sper sa nu devina o regula) si a facut 3-0, apoi 4-1 si 5-3. Sorana s-a “trezit” la timp si reuseste si ea breakul pentru egalare, iar elvetianca se “taie” si mai pierde doua ghemuri si setul.

Ar fi trebuit ca setul doi sa fie abordat cu mai multa grija si acuratete in lovituri, pentru a nu face loc la complicatii, dar acesta a fost si mai greu fiindca s-a ajuns la 6-6, dar cu multi nervi, elvetianca reusind break-ul la 5-5 si servind pentru set. Sorana mai reuseste o revenire, egaleaza pe serviciul adversarei si scuteste inca o ora de joc. Se intra in tiebreak si cum era de asteptat experienta Soranei face ca ea sa conduca permanent, mai intai cu 2-0, tine minibreak-ul pana la 4-3 cand servind de doua ori face 6-3 si trei mingi de meci. Puncteaza imediat si turul al doilea este atins.

Sorana Cirstea vs.Stefanie Voegele 7-5, 7-6(3)

Adversara viitoare este italianca Giorgi Camila.