Sorana Cirstea din nou imbatabila : elimina pe Kvitova

sorana 3Iata ca dupa exceptionalele meciuri facute de Simona Halep, tenisul romanesc provoaca din nou senzatie, de data asat prin Sorana Cirstea.In turneul de la Toronto, Sorana invinge pe Caroline Wozniacki si apoi pe Jelena Jankovic, dar nu s-a multumit cu putin, daca cele doua victorii pot fi socotite in acest fel si a mai facut o “victima”, de data aceasta din top 10, pe Petra Kvitova.Cehoaica pornea favorita, dar in teren lucrurile au stat altfel si in cele din urma masiva Petra s-a recunoscut invinsa. Maniera de joc a fost clara pentru fiecare jucatoare si s-a vazut ca raliurile nu-i faceau bine Petrei si ea incerca sa le scurteze fie prin cate o bomba ce se dorea decisiva fie printr-o scurta.Ultima minge a meciului este un exemplu perfect care argumenteaza cele de mai sus si demonstreaza ca  Petra a avut in fata ei o jucatoare ambitioasa, dar care mai ales a avut la cote inalte absolut toate loviturile tenisului si mentalul unei mari campioane.Daca Sorana se ia in seama in acest mod, surprizele placute vor continua.Deocamdata marele beneficiu al acestei victorii este clasarea pentru prima data pe locul 22, pe care Sorana nu a mai fost.

Meciul incepe nefast, poate datorita emotiilor, cu un 0-3 sec, pentru ca desi a realizat cateva puncte mult gustate de spectatori, Sorana a gresit nefortat, asumandu-si prea multe riscuri.Am consemnat apoi alta serie de 3 ghemuri, dar de data asta in contul romancei si meciul era relansat nu numai ca aspect dar si pe tabloul de marcaj. Kvitova isi castiga ghemul si apoi reuseste break-ul la primul avantaj avut.Raspunsul Soranei a fost pe masura fiindca Petra incepe sa greseasca la serviciu si avem rebreak-ul dorit.Pacat insa ca in continuare cehoaica face un alt break si inca la zero, care ne pune pe ganduri.Era 6-4 pentru ea si Sorana trebuia sa o ia de la inceput.

Pauza a fost un sfetnic bun si poate ca Sorana si-a facut analiza jocului si a evitat mai departe erorile facute in finalul setului.Seria de 4 ghemuri a Soranei este uluitoare si ne gandeam cu totii la setul decisiv, dar iata ca marea campioana ceha revine,  scorul devenind chiar 4-5! Sorana urma la serviciu dar trebuie sa recunosc ca misiunea sa devenise grea fiindca nu dai doar cu racheta si pui picioarele sa alerge, mai pui si mentalul la treaba si el este mai greu de dirijat, mai ales cand si el a asistat la revenirea adversarei.

Ce a fost mai greu a trecut, Sorana face ghemul si dupa 5-5 se dezlantuie, joaca bine, presiunea se muta in terenul advers si Petra face multe duble greseli, lovituri in  fileu si afara si setul se scrie in dreptul Soranei cu 7-5.

Iata ca se poate, gandea Sorana in pauza dintre seturi, publicul o aplauda, Ionita era aproape, iar sansa de a intra in semifinala se deschisese.

Setul decisiv a fost la mana romancei care se duce din nou la 4-0, era a 7-le ghem consecutiv, iar noi eram convinsi ca istoria din setul doi nu se mai poate repeta chiar daca Petra castiga un prim ghem.Sorana este stapana pe teren face 5-1si chiar are o prima minge de meci pe serviciul cehoaicei.Gandindu-se ca un 6-1 ar fi fost prea aspru, Sorana amana deznodamantul si inchide setul cu 6-2.

Uriasa victorie a Soranei care la conferinta de presa a spus ca este fericita si bucuroasa fiindca rezultatele se vad, in ultima perioada muncind foarte mult.A mai precizat ca mentalul este bine, este mai increzatoare si mai linistita si jocul ei a crescut.Noi spunem ca forehandul a fost exelent, ca backhandul decisiv, mai ales cand era lovit in lung de linie, ca serviciul a ramas foarte bun la fel ca in meciul anterior si ca este mult mai sprintena pe teren, a avut voleuri inspirate si chiar reflexe minunate, intr-un cuvant totul a fost  ok, asa cum i-a dorit fetita cu care s-a fotografiat dupa meciul cu Caro.

Dupa Wozniacki, JJ si Kvitova, urmeaza Na Li, iar despreacest meci Sorana spunea ca abea il asteapta, fiindca crede ca va fi un meci frumos, la fel ca si celelalte de pana acum.

In 2010 Sorana a castigat in fata chinezoaicei in singurul lor meci pe hard…