Sorana Cirstea este in semifinala la Pattaya

sorana pattayaIata ca Sorana nu ne-a dezamagit si si-a respectat statutul de favorita 4 si de “superioara” jucatoarei letone Anastasija Sevastova. Dupa ce baltica a eliminat-o pe Heather Watson favorita 8, ne asteptam ca meciul din sferturi sa fie dificil, dar spre bucuria noastra pentru Sorana a fost un bun antrenament .Sevastova a rezistat doar un set, si acela cu dificultate, de la 4-3 in primul set, Sorana a reusind sa castige 8 ghemuri la rand si asta spune multe.In primul rand ca ea nu s-a mai incurcat cu jucatoare din suta a doua a clasamentului, al doilea rand este ca jocul merge bine si a castigat al doilea set consecutiv cu 6-0, dar poate ca si mai important este faptul ca dintre toate favoritele (care au mai ramas in turneu) ea a castigat toate cele 3 meciuri in minimum de seturi. Dupa cum stim Ana Ivanovic a fost eliminata inca din primul tur (dragostea bat-o vina!), la fel ca si Su Wei Hsieh, apoi Daniela Hantuchova in turul doi, iar Sabine Lisicki, Elena Vesnina si Maria Kirilenko au pierdut cate un set la jucatoare care in mod normal nu trebuiau sa le puna probleme.In semifinala, la fel ca si anul trecut, Sorana se poate confrunta cu Maria Kirilenko, o buna prietena, care este favorita in ultima partida din sferturi, cea cu Elena Vesnina.Duelul rusoaicelor va fi urmarit de Sorana si mai ales de Victor Ionita care trebuie sa gaseasca tactica cea mai buna, castigatoare, pentru accederea in finala.

Cum spuneam, setul intai  a decurs normal pana la 3-2 pentru Sorana, dupa care ea a facut un break, dar nu l-a putut consolida fiindca si-a cedat si ea serviciul, deci rebreak, doar ca dupa aceea Sorana s-a dezlantuit si nu a mai lasat nici un ghem pana la sfarsitul meciului.

In setul al doilea serviciul  a functionat bine, castigand 16 puncte din 23 jucate, si pentru ca a returnat din nou puternic, a surprins-o permanent pe Anastasija care nu si-a mai castigat nici un ghem pe serviciul ei. Rezultat excelent, 6-3, 6-0, dar acum vine greul fiindca oricare dintre rusoaice va fi o adversara de temut.Personal o prefer pe Vesnina, ca Sorana si Maria sa nu joace intre ele, fiind prietene bune. Este bine ca Sori si-a aparat punctele castigate anul trecut, dar si mai bine este faptul ca jocul merge…