Sorana Cirstea joaca perfect si o invinge si pe Jankovic

sorana-cirstea1Ca si cand dupa victoria cu Wozniacki nu ar fi curs destula cerneala in toate gazetele si site-urile, asa ca Sorana noastra se mai straduieste o data ca sa uimeasca lumea.Si nu victoria in sine este de luat in seama  ci maniera de joc, in care sarboaica a avut cam putine lucruri de spus, a fost condusa aproape in permananta si oricum finalurile de set au fost la mana romancei.Sorana a jucat un tenis incredibil de eficient si a gresit mai putin ca alta data, serviciile i-au intrat, retururile de asemenea si cand a trebuit sa puncteze a facut-o atat de clar si autoritar incat publicul era aproape in permanenta entuziasmat.

Dupa Wozniacki a urmat Jankovic si se pare ca vine si Stosur la intalnire, ca sa se repete secventa de la Paris din 2009 cand Sorana s-a calificat in sferturile unui turneu de mare slem, cel mai bun rezultat al carierei.Cu Sam s-a mai jucat si Sorana a castigat chiar la Australian Open, asa ca premize de succes exista, dar Sam este si ea intr-o forma excelenta.Nu minimalizam nici sansa Petrei Kvitova de a reusi victoria cu australianca asa ca sa mai asteptam cateva ore pentru a afla adversara Soranei in meciul urmator.

La acest moment Sorana a intrecut-o pe Simona Halep in clasament si asa cum spuneam , morisca asta  duce numai la o ascensiune in tandem, fiindca ambele au joc de top 20.

Scorul dintre Sorana si Jelena a fost de 6-3, 6-4, iar meciul a durat 83 de minute, in care romanca a facurt destule puncte si pentru sarboaica dar jocul ei aspru si precis a bulversat-o complet pe luptatoarea din tara vecina.La 2-2 in primul set, Jelena face break, dar urmeaza o serie de 4 ghemuri castigate de Sorana si setul este luat.Setul doi incepe normal dar la 1-1 Sorana face break dar nu-l poate conserva fiindca Jelena  face rebreak. Sorana se distanteaza din nou la 4-2, 5-3 si la 5-4 serveste pentru meci dupa ce a ratat o prima minge de meci .Sorana incepe bine,face 30-0 dar este egalata si chiar condusa ( 30-40) fiindca forteaza riscant.Ea isi mentine ritmul si stilul si reuseste u punct mare cu  6 lovituri teribile si egaleaza dupa care are alte 3 mingi de meci, reusind sa finalizeze cu un serviciu napraznic, la care returul vine inalt si scurt, asa ca smeciul final ridica in picioare “armata” de romani din arena. Sorana a jucat extrem de sigura pe ea si poate repeta acest nivel si in sferturi, indiferent de adversara.Surpriza a fost cand in loc de Victor Ionita am vazut un alt antrenor alaturi, care poate a adus cu el …norocul.